​Wielu klientów, zamiast poszukiwać atrakcyjnych samochodów używanych, decyduje się na samochody z salonu. Jakie są jednak plusy posiadania samochodu nowego?

Plusy posiadania nowego samochodu z salonu

Największym plusem będzie jego bezawaryjność. Po pierwsze, w założeniu przynajmniej przez pierwszych kilka lat nic nie powinno się z samochodem dziać, a wymiany będą wymagać tylko te elementy, które ulegają zużyciu. Dodatkowo wiele samochodów jest przez pierwszych kilka lat na gwarancji, co jest bardzo dużym plusem dla osób, które je kupują.

Kupienie samochodu nowego jest też znacznie prostsze. Znalezienie odpowiedniego samochodu używanego w naszym budżecie jest trudne, a każdy z samochodów trzeba dokładnie sprawdzić, by nie wbić się na finansową minę. W innym przypadku możemy kupić pojazd, który będzie sprawny jedynie na pozór, za kilka miesięcy pojawią się liczne, techniczne problemy, a my będziemy musieli w samochód zainwestować sporo, czego efektem będzie to, że w sumie zapłacimy za niego znacznie więcej, niż planowaliśmy i niż jest on realnie wart.

Plusem nowych samochodów jest też fakt, że to właśnie w nich montowane są wszystkie najnowsze technologie. Kilka lat na rynku motoryzacyjnym to naprawdę wiele, stąd samochody względnie nowe mogą być ubożej wyposażone, niż te, które obecnie wystawiane są w salonach.

Dodatkowo zakup nowego samochodu wcale nie musi okazać się taki drogi. Idealnym przykładem są zimowe wyprzedaże konkretnych roczników, kiedy znacznie taniej możemy kupić nowy samochód. Jest to idealna okazja, jeżeli chcemy zaoszczędzić.

Minusy samochodów używanych

Największym minusem jest utrata wartości pojazdu. Mówi się, że w ciągu pierwszych 3-5 lat samochód nowy może stracić nawet 50% swojej wartości. Nie zawsze jest to prawda, jednak w praktyce musimy liczyć się z tym, że samochód zawsze sprzedamy za kwotę dużo niższą, niż go kupiliśmy.

Dodatkowo, decydując się na nowy samochód, musimy liczyć się z dużymi kosztami. Nie jest problemem, jeżeli zadowoli nas podstawowe wyposażenie w samochodzie w segmencie B, ale jeżeli ma być ono bardzo bogate, a sam samochód znacznie większy, okaże się, że ceny pojazdu będą rosły bardzo szybko, i za każdy detal dopłacimy. Finalnie więc cena pojazdu będzie bardzo wysoka, a tu znów trzeba pamiętać, że będzie on szybko tracił na wartości.

Warto więc zdecydować się na samochód nowy wtedy, jeżeli przekonuje nas bezawaryjna jazda przez kilka lat, a jednocześnie nie boimy się tego, że samochód będzie po kilku latach znacznie tańszy w sprzedaży. Jeżeli planujemy auto na kilkanaście lat – wtedy zakup nowego egzemplarza może okazać się jeszcze bardziej opłacalny.

Warto przeczytać