​Zakup samochodu używanego nie jest zadaniem prostym, ale nie inaczej jest z jego sprzedażą. Jak więc do niej podejść, by skutecznie sprzedać samochód?

Oto kilka porad, które pomogą osobom, które mają w planach sprzedaż swojego samochodu.

Podstawa to odpowiednie przygotowanie samochodu. Z jednej strony, powinien być on czysty, z drugiej – często warto zainwestować w pranie tapicerki czy polerkę lakieru. Jeżeli już wiemy, że dany samochód wygląda naprawdę dobrze, czas wykonać mu naprawdę dobre i dokładne zdjęcia. Jeżeli sami nie mamy do tego umiejętności, warto poprosić kogoś o pomoc – zdjęcia, to pierwsza rzecz, na którą będzie patrzył potencjalny kupujący.

Następna dobra rada – trzeba być uczciwym i dokładnym. Opiszmy dokładnie samochód, który chcemy sprzedać, w ogłoszeniu. Dzięki temu unikniemy też wielu telefonów z pytanie o to samo. Jednocześnie, jeżeli samochód ma jakieś mankamenty, napiszmy o nich. Dzięki temu ktoś będzie ich świadomy, i jeżeli zdecyduje się na oględziny, to znak, że dana rzecz mu nie przeszkadza, dzięki czemu szansa na sprzedaż jest o wiele większa.

Trzecia rada – dodaj do ogłoszenia numer VIN, numery rejestracyjne i datę pierwszej rejestracji. Dzięki temu osoby zainteresowane będą mogły rozkodować numer VIN pojazdu i dowiedzieć się więcej o jego historii. Zanim to jednak zrobimy, rozkodujmy go sami i zobaczymy, co dany portal mówi nam o naszym samochodzie.

Kluczem jest również ustawienie odpowiedniej ceny, co bywa bardzo trudne. Wiele samochodów bowiem prezentuje się świetnie, mają jednak wiele technicznych problemów, jednak sprzedawane są po tak niskich cenach, że ktoś w końcu się na nie złapie. Warto cenę za pojazd ulokować w średniej wartości różnych cen na portalach. Kupujący często odrzucają jednak te najtańsze (ponieważ ich zakup to proszenie się o kłopoty) i podobnie jest z samochodami najdroższymi, nie chcą bowiem za nie przepłacać. Przed sprzedażą trzeba więc dokładnie sprawdzić, w jakich cenach możemy nabyć samochody w podobnym stanie i wiekiem również podobny do naszego.

Na koniec warto pamiętać o zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Jeżeli mamy rachunki czy faktury za naprawy, również warto mieć je przygotowane.

Gdy natomiast uda nam się samochód sprzedać, trzeba pamiętać o jego zbyciu we właściwym sobie urzędzie, dzięki czemu będziemy pewni, że takie problemy, jak brak ubezpieczenia samochodu będą dotyczyć już nowego właściciela samochodu.

Warto przeczytać