Pęknięte szyby bardzo często sprowadzają kierowców do warsztatów mechanicznych. Najbardziej podatna na uszkodzenia jest szyba przednia, z jednej strony ze względu na swoją wielkość, z drugiej – na podatność na zderzenia ze wszystkim, co wypada spod kół na drodze. Niezależnie jednak od typu szyby, nie zawsze konieczna będzie jej wymiana. Istnieje szansa, że pękniętą szybę uda się naprawić.
Czy można poruszać się z pękniętą szybą?
Zdecydowanie nikt nie powinien się na to decydować. Pęknięta szybka na pewno nie pozwoli nam na przejście przeglądu stanu technicznego pojazdu. Dodatkowo pęknięcie realnie będzie wpływać na widoczność podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza gdy znajduje się ono w centralnych punktach szyby przedniej. Samo pęknięcie, pomimo tego, że jest niewielkie, może się powiększać w chwili, gdy poruszamy się właśnie samochodem z takim uszkodzeniem.
Zwłaszcza wpływ na widoczność sprawia, że właśnie pęknięta szyba może prowadzić do wypadków, gdyż pęknięcie sprawia, że się dekoncentrujemy (skupiamy na niej uwagę, nie na tym, co na drodze), a dodatkowo ogranicza widoczność podczas prowadzenia pojazdu.
Jak naprawić pęknięta szybą samodzielnie?
Nie zawsze jest to opcja rekomendowana, jednak jeżeli pomimo tego chce się samodzielnie naprawić szybę, najlepiej zdecydować się na zakup gotowego zestawu naprawczego. Są one dostępne w wielu sklepach, należy zwracać jednak uwagę na cenę i producenta. W tej kwestii nie należy zbytnio oszczędzać, i warto wybrać najlepszą, nie najtańszą z dostępnych dla nas opcji, zwłaszcza że taka naprawa i tak będzie znacznie tańsza, niż naprawa szyby w warsztacie czy wymiana szyby na nowy egzemplarz.
Gdy posiada się zestaw naprawczy – a każdy z nich może się od siebie różnić, należy postępować zgodnie z instrukcją do niego dołączonej. Nie ma w tym przypadku uniwersalnych instrukcji i porad, jak korzystać z tego typów zestawów naprawczych.
Naprawa szyby w warsztacie
Wiele osób nie zaleca samodzielnych napraw. W praktyce, by naprawić szybę naprawdę dobrze, potrzebne są specjalistyczne narzędzia, jak narzędzia udarowe, rysik traserski czy lampa ultrafioletowa. Wiele z nich może okazać się na tyle kosztownych, że nie opłaca się ich samodzielny zakup, nawet jeżeli naprawa szyby z naszej strony ma się odbywać od czasu do czasu. W takich sytuacjach dobrze oddać szybę do naprawy w renomowanym warsztacie. Ma się wtedy również pewność, że jakość naprawy będzie znacznie większa, niż tej wykonanej nawet z pomocą naprawdę dobrego zestawu naprawczego do samodzielnego użycia.
Warto przeczytać
- 29 grudnia 2021
Podczas planowania zakupu używanego samochodu do obowiązku należy sprawdzenie OC. Samochód, który aktualnie znajduje się w domu i stale jest, używany również musi...
Czytaj dalej- 26 grudnia 2021
Jak skontrolować układ zapłonowy bez narzędzi, przed zakupem samochodu? Dlaczego trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawną pracy cewki zapłonowej? Jakie ma cewka...
Czytaj dalej