​Poszukując samochodów używanych, często trafiamy na samochody poleasingowe. Jakie są ich wady i zalety, czym się charakteryzują i kiedy zakup takiego samochodu może okazać się bardzo opłacalną opcją?

Olbrzymim plusem zdecydowania się na samochody poleasingowe jest to, że niemal zawsze będą to samochody bardzo młode. Leasing trwa zazwyczaj 3-5 lat i po tym czasie samochód często jest wystawiany na sprzedaż. Dodatkowo, samochody te często pochodzą z flot dużych firm, dzięki czemu są serwisowane w ASO, co jest olbrzymim plusem. Prywatnie, na serwisowanie w ASO, decyduje się znacznie mniej klientów.

Samochody poleasingowe są też często tańsze, niż bardzo podobne samochody wystawiane przez sprzedających prywatnie. Wynika to m.in. z tego, że samochody używane po 3-5 latach bardzo tracą na wartości, i jest to często nawet około 50%.

Z tego powodu, osoby prywatne niekoniecznie się godzą z tak dużą stratą, i jeżeli samochód chcą sprzedać, to często chcą za niego więcej. Inaczej jest właśnie w przypadku samochodów poleasingowych, które mają bardziej rynkowe ceny.

Samochody poleasingowe – minusy

Niestety, pojazdy te mają również wiele minusów. Po pierwsze, mają być one najczęściej przeznaczone do pracy i dla pracowników, trudno więc szukać w nich bogate wyposażenia. Często będzie to absolutna podstawa, co może być problemem dla osób, które szukają bogatszego wyposażenia.

Dodatkowo warto pamiętać, że samochody te najczęściej służyły do pracy, więc nierzadko w ciągu 3-5 lat udało im się zrobić ponad 200 tys. kilometrów, co jest bardzo dużym wynikiem, który na pewno przekłada się na stan danego pojazdu.

Problem z dostępem dla najlepszych modeli

Warto pamiętać, że dostęp do najbardziej atrakcyjnych modeli aut jest często utrudniony – bywają one rezerwowane przez pracownika, kogoś z jego rodziny czy pracownika firmy leasingowej. Sprawia to, że trudno jest odnaleźć te najlepsze pojazdy, z najmniejszymi przebiegami. Nie zmienia to jednak faktu, że często zakup samochodu poleasingowego może okazać się znakomitą inwestycją, zwłaszcza jeżeli nastawiamy się na przystępną cenę, niewielki wiek samochodu, a skromne wyposażenie nie będzie dla nas problemem.

Warto przeczytać