​Światła mijania, czyli inaczej światła krótkie, to najbardziej uniwersalne oświetlenie naszego samochodu, z którego korzystamy na co dzień. Co musimy o nich wiedzieć, kiedy mamy obowiązek korzystać ze świateł krótkich, a kiedy nie?

Czym są światła mijania?

To najbardziej powszechne i uniwersalne oświetlenie, stosowane w naszych samochodach. Zgodnie z prawem, możemy go używać zawsze i bez żadnych ograniczeń. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, na jej ternie światła mijania muszą być asymetryczne, przez co mniej oświetlają one lewą stronę pojazdu, za to bardziej prawą. Ma to za zadanie ograniczyć zjawisko, jakim jest oślepianie innych kierowców. Nie wszędzie jednak są takie wymogi – np. w Stanach Zjednoczonych oba reflektory generują identyczne słup światła.

Kiedy trzeba korzystać ze świateł mijania?

Światła mijania mogą być uruchomione w naszym samochodzie przez cały czas, niezależnie od pory dnia czy warunków na drodze. W trakcie dnia nie musimy z nich korzystać, jednak tylko w przypadku, gdy zastąpimy je światłami dziennymi. Światła mijania muszą być jednak uruchomione:

- przez pozostała część doby, czyli od zmierzchu do świtu, pod warunkiem, że w trakcie dnia zastępują je światła dzienne, w innym przypadku światła mijania muszą być uruchomione również w trakcie dnia,

- w warunkach, gdy przejrzystość powietrza jest zmniejszona, przez takie warunki, jak zadymienie, opady deszczu czy śniegu,

- we wszystkich tunelach,

- podczas gdy nasz pojazd jest holowany.

 

Obowiązek używania światłem mijania przez cały dzień, niezależnie od pory roku, nie zawsze istniał w takiej formie. Dawniej nakaz ten dotyczył jedynie fragmentu roku, jednak od roku 2007 w Polsce obowiązkowe jest korzystanie że świtałem mijania przez całą dobę, jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której samochód posiada światła dzienne i zastępują one światła mijania w trakcie dnia.

Światła mijania – jaki mandat za niewłaściwe użytkowanie?

Oczywiście, jeżeli nie będziemy korzystać ze świateł mijania, czeka nas za to mandat. Jeżeli poruszamy się w nocy, od zmierzchu do świtu, czeka na nas 200 zł mandatu i 4 pkt karne. Jeżeli świateł zabraknie nam w trakcie dania, kara będzie wynosić 100 zł i 2 pkt karne. Jeżeli jednak świateł mijania zabraknie nam w tunelu, niezależnie od pory dnia, w tym przypadku kara znów wzrośnie i będzie wynosić 200 zł i 4 pkt karne.

Warto przeczytać