​Podczas planowania zakupu używanego samochodu do obowiązku należy sprawdzenie OC. Samochód, który aktualnie znajduje się w domu i stale jest, używany również musi mieć ważne OC. Nie trzeba już prosić nikogo o przedstawienie papierowego dokumentu ani przeszukiwać domowego archiwum. Można sprawdzić to w bardzo łatwy sposób, czyli przez Internet. Istnieje strona, na której od razu sprawdzi się, czy dany pojazd ma ważne ubezpieczenie OC.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa oc?

Najprostszym sposobem sprawdzenia OC pojazdu i wiedzieć, czy auto jest, ubezpieczone jest Internet. Strona UFG do sprawdzenia OC, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to dużo prostsze, niż może się wydawać. Jest kilka prostych kroków, które należy wykonać:

• Wejść na stronę UFG sprawdzenie ubezpieczenia i przejść do części “Sprawdź OC dla pojazdu”;

• Sprawdzanie polisy oc wykonuje się po numerze. Należy wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, ale wystarczy jeden z nich i kliknąć “sprawdź”;

• Na następnym ekranie podać dzień zdarzenia i kraj, w którym doszło do zdarzenia. Następnie przepisać kod weryfikacyjny i przejść dalej.

Informacja będzie zawierać numer polisy OC, markę i model pojazdu. Dodatkowo nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres.

Bazy UFG do sprawdzania OC zawierają dane o polisach OC, ale i AC wszystkich kierowców. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wysyłać tam informacje o zawartych umowach i zmianach. Najczęściej w terminie do 14 dni od ich podpisania.

Jak sprawdzić OC poprzez aplikację?

Sprawdzenie OC za pomocą UFG umożliwia dostęp do swojej bazy za pomocą aplikacji mobilnej „Na Wypadek”. Narzędzie działa głównie na urządzeniach z systemem iOS i Android. Bez problemu na większości telefonach użytkowników. Aplikacja taka zapewnia dostęp do znacznie większej liczby informacji niż witryna internetowa.

Aplikacja „Na Wypadek” poza sprawdzeniem OC i numerze polisy OC zawiera również szereg udogodnień. Na pewno przydadzą się każdemu kierowcy. Aplikacja przypomina, chociażby o zbliżającym się terminie ważności ubezpieczenia pojazdu. Dodatkowo ma wbudowany szablon oświadczenia o stłuczce. Podpowiada jak się zachować, gdy sprawcą stłuczki jest obcokrajowiec.

Logowanie do aplikacji „Na Wypadek” chronione jest każdorazowo PIN-em, który użytkownik sam ustala. Dzięki temu dane zapisane w aplikacji są bezpieczne w przypadku utraty telefonu.

Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

Druga opcja dla kupujących używane samochody to aplikacja UFG do sprawdzania OC jest Kup Auto. Dostępna również na Android i iOS. Można tam znaleźć opcję sprawdzenia ważności OC, jak i wzór umowy kupna-sprzedaży.

Jest jeszcze jedna strona do sprawdzenia OC, z którą warto się zapoznać, czyli historiapojazdu.gov.pl. W tym systemie, stworzonym przez CEPiK, znajdzie się znacznie więcej informacji. Znajduje się tam cała jego historia, a także przebieg odczytany podczas ostatniego badania technicznego.

Warto przeczytać