​Z układem hamulcowym najczęściej kojarzą się klocki czy tarcze hamulcowe. To istotne elementy układu, lecz niemożliwe jest ich działanie bez odpowiedniego płynu hamulcowego. Jego odpowiednia jakość, ale też świeżość to klucz do tego, by cały układ hamulcowy działał tak, jak powinien.

Kiedy powinno się wymienić płyn hamulcowy?

Jeżeli okazuje się, że pedał hamulca staje się coraz bardziej miękki, zazwyczaj jest to pierwsza oznaka zużycia się płynu hamulcowego. Nie od razu znaczy to, że cały układ został zapowietrzony, nie oznacza to też, że hamulce w tej sytuacji nie są już skuteczne. Należy jednak brać pod wagę, że jeżeli pedał hamulca jest miękki, w takim przypadku hamulce będą działać gorzej. Podczas standardowej jazdy może nie okazać się to problemem, jednak w przypadku sytuacji naprawdę niebezpiecznych, zwłaszcza gdy z pomocą powinien nam przyjść ABS, może okazać się, że nie będzie działa on tak poprawnie i wydajnie, jak powinien – właśnie ze względu na konieczność wymiany płynu hamulcowego.

Jak sprawdzić, czy płyn hamulcowy powinno się wymienić, czy też nie?

Będzie nam potrzebny do tego specjalistyczny miernik – to dzięki niemu uda nam się sprawdzić, ile wody jest w płynie hamulcowym. Sam płyn, pomimo swojej nazwy, nie jest bowiem ani trochę mokry, a każda ilość wody w nim będzie coraz większym problemem. Wynika to z faktu, że będzie on zmniejszał temperaturę wrzenia całej mieszanki. Wiele testów ukaże nam wynik pozytywny lub negatywny, dzięki czemu bez zbędnej interpretacji wyniku będziemy wiedzieć, czy płyn hamulcowy powinno się wymienić, czy jeszcze jest on akceptowalnej jakości.

Co ile wymieniać płyn hamulcowy?

Większość producentów płynów hamulcowych sugeruje, że powinno się je wymieniać w przypadku przejechania od 30 do 60 tys. kilometrów. My radzimy wymianę przy dolnej granicy tych widełek, dla naszego bezpieczeństwa, lub w przypadku, gdy obecny płyn hamulcowy wykorzystywany jest obecnie przez 2 lata lub więcej.

Warto przeczytać