​Często, gdy chcemy kupić samochód używany, trafiamy na bardzo wiele pojazdów, które zostały do Polski sprowadzone. Wiele z nich pochodzi z Niemiec. Czy jednak za nasza zachodnią granicą samochody są naprawdę tańsze, i to z tego powodu możemy kupić, jest w Polsce taniej, niż te pochodzące z rodzimego, polskiego rynku?

Niestety, w wielu przypadkach mówimy tutaj o micie. Nie twierdzimy, że w Niemczech nie da się kupić samochodu taniej, niż w Polsce, jednak co do zasady ceny, w przeliczeniu na polskie złotówki, są bardzo podobne. Zresztą, zwrócimy uwagę również na niemieckie pensje – te z założenia są wyższe, niż w Polsce.

W wielu przypadkach naprawdę niskie ceny bardzo atrakcyjnych pojazdów, sprowadzonych do nas z Niemiec, powinny nas bardzo zastanawiać. Z jednej strony, kupno samochodu w dobrym stanie to zawsze jest koszt. Dodatkowo musimy doliczyć nie tylko prowizje i wynagrodzenia dla osób, które samochód kupują, sprowadzają do Polski i sprzedają, ale również same koszty takiego sprowadzenia. Wyjazd na zachód, kosz przejazdu, noclegi, życie tam przez chwilę – to generuje koszty, które muszą być wliczone w cenę podjazdu już w Polsce. Jeżeli więc okazuje się, że jest ona skrajnie niska, to znaczny, że ktoś musiał kupić dany samochód jeszcze taniej w Niemczech. I tutaj pojawia się pytania – dlaczego ta cena była tak niska?

Odpowiedź często jest jedna. Samochód ten był w gorszym stanie, gdy był kupowany – a może być w nim nadal, jednak sprzedający twierdzi inaczej. Podrabianie książek serwisowych, cofanie liczników nawet o setki tysięcy kilometrów, ukrywanie lub naprawianie „na chwilę” (jak najniższym kosztem) wad technicznych pojazdu – wszystko to sprawia, że z samochodu z problemami tworzy się atrakcyjną ofertę dla kupującego w Polsce, do tego w bardzo niskiej cenie.

Niestety, takie oferty to często prawdziwa Puszka Pandory. Kupujemy samochód, a on po miesiącu lub dwóch zaczyna się psuć, i to bardzo. My doinwestowujemy i okazuje się, że w sumie wydaliśmy znacznie więcej, niż samochód był wart. Dlatego tak ważne jest, aby samochód przed zakupem sprawdzić – możemy to zrobić sami, ze znajomymi lub zlecić to profesjonalnej firmie, która sprawdzi pojazd za nas i da nam znać, czy to faktycznie taka znakomita okazja, jak przedstawiał nam to sprzedający.

Warto przeczytać