Kiedyś mówiło się, że „co jest do wszystkiego, to jest do niczego” i podobnie było z oponami – musiały być one albo letnie, albo zimowe, a te całoroczne nie miały prawa bytu. Jak jednak wygląda sytuacja obecnie i czy opony całoroczne mogą okazać się dobrym wyjściem dla niektórych kierowców?

Opony całoroczne – kompromisy w wysokiej cenie

Na początku należy założyć, że opony całoroczne, zwłaszcza te wysokiej klasy, naprawdę nie są tanie. Ich przygotowanie to jednak koszt, który związany jest, z tym że muszą one dobrze prezentować się w skrajnie różnych warunkach. W praktyce więc jeżeli zdecydujemy się na zakup opon całorocznych średniej klasy, to najczęściej będą one gorzej sprawdzały się, niż zimowe opony w zimie średniej klasy, a letnie w lecie, również średniej klasy, lecz zapewne będą lepsze, niż opony zimowe i letnie klasy ekonomicznej.

Olbrzymim plusem jest jednak fakt, że opon takich nie trzeba wymieniać – z tego powodu, nie ma konieczności notorycznego sprawdzania pogody i ustalania, czy pogoda się jeszcze zmieni, czy nie, a jeśli tak, to jak bardzo. Nie poniesiemy też kosztu wymiany opon, nie będziemy stać w kolejkach – to też oszczędność, również i naszego czasu. Opony całoroczne są więc po prostu wygodne, ale będą one również sprawdzać się w bardzo różnych, czasem wymagających warunkach, chociaż nie zawsze tak dobrze, jak sezonowa konkurencja.

Opony całoroczne to idealny wybór dla kierowców, którzy najczęściej poruszają się po mieście, nie jeżdżą dużo i lubią wygodę. Opony całoroczne mogą przejechać zazwyczaj od 50 do 60 tys. kilometrów, ale jeżeli robimy ten dystans w dwa lata, a do tego jeździmy dynamicznie i szybko, to często nie ma sensu inwestować w takie opony, gdyż i tak będziemy musieli wymieniać je często, a same opony całoroczne dobrze znoszą bardziej spokojną jazdę.

Opony całoroczne – czy warto?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Jeżeli chcemy kupić opony tanie, całoroczne nie będą dla nas, jeżeli jeździjmy dużo i dynamicznie, również nie jest to najlepsza inwestycja, jeżeli oczekujemy ponadprzeciętnych wyników i parametrów, również lepiej wybrać opony sezonowe. Opony całoroczne są jednak bardzo wygodne, a i oferuję dobre parametry na tle konkurencji (lecz nie znakomite czy ponadprzeciętne). Konstrukcja takich opon zawsze sprawia, że pojawiają się tutaj kompromisy, jednak dla kierowców wygodnych i mniej wymagających, opony całoroczne to połączenie bezpieczeństwa na drodze, dobrych parametrów i brak konieczności wymiany opon dwa razy do roku przez najbliższe kilka alt, co jest i wygodne, i oszczędne.

Warto przeczytać