Niezależnie od tego, jaką mamy porę roku, jak wykorzystujemy samochód czy tego, czy jest on nowy, czy niekoniecznie, warto zadbać o lakier, który na pojeździe się znajduje. Będzie to możliwe m.in. wtedy, gdy wybierzemy odpowiednie środki do jego pielęgnacji.

Wbrew pozorom, lakier na samochodzie nie pełni jedynie funkcji dekoracyjnej, ale również praktyczną – chroni on m.in. przed korozją. Nie dbając więc o niego, nie narażamy się jedynie na to, że nasz samochodów będzie wyglądał mniej atrakcyjnie – nie dla wszystkich jest to problem – ale będzie również narażony na różne reakcje chemiczne, do których może dochodzić, gdy powierzchnia lakieru na samochodzie zostanie uszkodzona.

Co powoduje niszczenie lakieru?

Struktura lakieru uszkadza się nawet w przypadku, gdy zmienia się temperatura otoczenia. Gdy temperatura rośnie, lakier się rozszerza, gdy temperatura maleje – kurczy się, a takie regularne zmiany sprawiają, że struktura lakieru może się uszkodzić.

Dużym problemem będą również mikropęknięcia, do których może dochodzić podczas różnorodnych uderzeń – nie mowa tutaj jednak tylko o gradzie, ale również o opadach śniegu czy deszczu, nawet one mogą mieć wpływ na ich powstawanie. Nie bez znaczenia będzie również wiatr – powietrze samo w sobie nie będzie tutaj niezabezpieczane, ale jeżeli przenosi ono spore zanieczyszczenia, to one również mogą doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Często jednak lakier łuszczy się, traci połysk – często spowodowane jest to działaniem promieni UV, czyli po prostu słońca. Wynika to z tego, że pod ich wpływem lakier staje się bardziej kruchy.

Jeżeli chcemy zadbać o nasz lakier, warto zadbać o wszystko, co się na nim znajduje – pozbywajmy się zanieczyszczeń, pyłków kwiatów, odchodów zwierząt - zwłaszcza ptaków - czy rszty martwych owadów, gdyż one, w połączeniu z deszczem, również mogą prowadzić do uszkodzeniu się lakieru na naszym samochodzie.

Jak dbać o lakier?

Przede wszystkim, warto zadbać o to, by był ona zawsze czysty, dlatego nie powinniśmy omijać regularnie myjni. To jednak nie wszystko, jeżeli lakier ma być wytrzymały i nie tracić swoich właściwości, warto stawiać na specjalne kosmetyki samochodowe.

Znajdziemy tutaj m.in. środki do ochrony lakieru przed promieniami UV, do usuwania owadów czy innych zanieczyszczeń z samochodu, do maskowania drobnych rys, do woskowania, do polerowania czy po prostu do mycia pojazdu. Jeżeli na lakierze nam zależy, warto więc zainwestować w profesjonalny zestaw kosmetyków wybranego przez nas producenta. Należy jednak pamiętać, że wieloletnie zaniedbania często nie są możliwe do cofnięcia, dlatego tak ważne jest, by o lakier dbać od początku, bowiem w innym przypadku nie uda nam się w tani sposób przywrócić dawnego blasku naszego pojazdu.

Warto przeczytać