Jazda samochodem bez oleju silnikowego niemal nie byłaby możliwa. To on odpowiada nie tylko za chłodzenie i odpowiednie smarowanie, ale również za wyrzucanie niepotrzebnych śmieci do filtra. Co jednak warto wiedzieć o samym oleju silnikowym, jego rodzajach oraz funkcjach, które spełnia w samochodzie?

Zadania oleju silnikowego

Smarowanie ruchomych części silnika to jedynie jedna z podstawowych, chociaż bardzo istotnych funkcji oleju silnikowego. Jednocześnie, ważnym zadaniem będzie chłodzenie poszczególnych elementów, poprzez odbieranie przekazywanego przez nie ciepła. Olej silnikowy dodatkowo uszczelnia niektóre elementy silnika, zapewnia ochronę przed korozją oraz zbiera zanieczyszczenia, które pojawiają się w silniku.

Olej samochodowy w samochodach z turbosprężarką

Jeżeli nasz samochód wyposażony został w turbosprężarkę, tym bardziej powinniśmy dbać o to, by używany przez nas olej silnikowy był nie tylko świeży, ale również naprawdę wysokiej jakości. W takich przypadkach bowiem olej ten jest wykorzystywany również do jej smarowania, przez co będzie miał on olbrzymi wpływ nie tylko na jej pracę, ale również trwałość i bezproblemowe działanie.

Oleje mineralne – czy jeszcze się ich używa?

Chociaż były one popularne jeszcze na początku XXI wieku, obecnie oleje mineralne niemal nie są wykorzystywane. Wynika to z tego, że jako produkty są one wysoce niejednorodne. Inaczej wygląda to w przypadku olejów syntetycznych – powstają one w zupełnie inny sposób, i są wręcz identyczne, dlatego ich stosowanie jest znacznie pewniejszym rozwiązaniem. Jeżeli w chwili obecnej zastanawiacie się, czy warto stawiać na oleje mineralne, to odpowiedź jest przecząca – obecnie jedynym sensownym rozwiązaniem są oleje syntetyczne.

Oleje mineralne mogą mieć sens jedynie w przypadku samochodów-zabytków, pochodzących z lat 70 czy 80, ale również w ich przypadku coraz większa ilość właścicieli stawia na oleje syntetyczne.

Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, warto zapytać o to swojego mechanika, o ile jest on sprawdzony i w praktyce najlepiej opiekuje się naszym zabytkowym samochodem.

Oleje syntetyczne różnią się od mineralnych nie tylko sposobem powstawania, ale również bardzo wieloma cechami – mają niższą lepkość, dzięki czemu docierają w silniku tam, gdzie powinny i to bez problemów, są bardziej odporne na wysokie temperatury czy mają lepsze właściwości smarujące. Są również bardziej żywotne, jak więc widać, wszystko przemawia za ich stosowaniem.

Warto przeczytać