​W Polsce cały czas najbardziej popularne są samochody ze skrzyniami manualnymi, jednak dla coraz większego grona osób to właśnie skrzynie automatyczne są najbardziej wygodnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o codzienną jazdę samochodem osobowym.

Skrzynia automatyczna – jakie są jej wady?

Tak naprawdę dla większości kierowców wada jest jedynie jedna. Naprawa skrzyni automatycznej będzie droższa, niż skrzyni manualnej, a znalezienie specjalisty, który się nią zajmie, może być zadaniem bardziej wymagającym. Same samochody z automatem też mogą być droższe. Same skrzynie automatyce są tworami znacznie bardziej zaawansowanymi technologicznie, stąd też ich naprawa jest bardziej skomplikowana, ale też również po prostu droższa.

Ewentualnym minusem dla części kierowców może okazać się fakt, że nie panują nad samochodem tak dokładnie, jak w przypadku skrzyni manualnej – jeżeli chcemy np. dynamicznie ruszyć spod świateł, często lepszym wyborem okaże się skrzynia manualna. Część kierowców uważa, że zmienia biegi lepiej, niż automat, a ich dynamiczne zmiany mogą wykorzystywać podczas jazdy.

Zalety skrzyni automatycznej

Skrzynia automatyczna daje znacznie większą przyjemność z prowadzenia pojazdu. W końcu nie musimy skupiać się na tym, by zmieniać biegi – robi to za nas automat. Wiele osób, które przesiada się na automat, nie chce później wracać do skrzyń manualnych.

Automat dla początkującego kierowcy

Niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z samochodem, powinna na początku nauczyć się dobrze jeździć na manualnej skrzyni biegów. Wynika to z faktu, ze dzięki temu w przyszłości będzie w stanie bez problemu wsiąść za kółko każdego samochodu, bez przejmowania się, czy to skrzynia automatyczna, czy manualna.

Brak sprzęgła

Z racji tego, że skrzynia automatyczna sama będzie zmieniać biegi, nie mamy pedału sprzęgła, który musimy wciskać. Do naszej dyspozycji zostanie oddany jedynie pedał hamulca oraz pedał gazu. Należy dobrze opanować ich położenie, zdarzały się bowiem przypadki, gdzie osoby bez doświadczenia w prowadzeniu samochodu ze skrzynią automatyczną, w stresujących sytuacjach myliły pedał gazu z pedałem hamowania. Może być to jedyne niebezpieczeństwo dla osób, które przesiadają się ze skrzyni manualnej na automatyczną – brak sprzęgła może sprawić, że nie wiedzą one, co robić, nie są bowiem przyzwyczajone do takiej jazdy i obecności jedynie, dwóch, a nie trzech pedałów w samochodzie.

Warto przeczytać