Wymiana opon w samochodzie to jedno z działań, o których nie możemy zapominać. Opony zimowe odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, gdy warunki stają się coraz trudniejsze, jednak ze względu na to, że są one miękkie, bardzo szybko niszczą się i zacierają, gdy temperatura jest zbyt wysoka, dlatego zamiana ich na opony letnie również jest konieczna.

Kiedy wymiana opon na zimowe?

Opony zimowe powinniśmy zmienić w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Są to warunki, w których najlepiej będą sprawdzać się właśnie opony zimowe, z wyjątkiem sytuacji, w której zdecydowaliśmy się na opony całoroczne, te jednak w Polsce cały czas nie są zbyt popularne.

Oczywiście konkretny moment na wymianę ciężko określić, jednak lepiej śledzić zmiany pogodowe, bowiem gdy zima zaskakuje kierowców, ceny i kolejki u wulkanizatorów znacząco rosną. Wielu kierowców kieruje się zasadą, że opony zimowe powinno mieć się założone od października do okresu Wielkanocy.

Kiedy wymiana opon na letnie?

Analogicznie, opony na letnie powinniśmy wymienić w momencie, gdy temperatura na stałe zwiększy się powyżej 7 stopni Celsjusza. Co ważne, w tym wypadku nie musimy spieszyć się tak bardzo – teoretycznie nie mamy obowiązku zmiany opon na letnie i cały rok możemy poruszać się na oponach zimowych, które jednocześnie będą sprawdzać się lepiej, niż opony letnie zimą. Faktem jest jednak, że opony te bardzo szybko niszczą się w wysokich temperaturach, stąd znacznie bardziej opłacalne jest wymienienie ich na odpowiednie do warunków, opony letnie.

Ile trwa wymiana opon?

Zazwyczaj powinniśmy liczyć, że wymiana standardowych opon trwa około 20 minut. Jeżeli jednak z opon trzeba zdemontować alufelgi, mamy do czynienia z oponami dużymi lub oponami o niskim profilu, wymiana opon może trwać nawet do godziny. Pamiętajmy jednak, że do tego musimy doliczyć czas oczekiwania na wymianę, a jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy wymieniamy opony na zimowe w ostatniej chwili, podobnie jak wielu innych Polaków, a wtedy kolejki potrafią być naprawdę okazałe lub nawet braknie dla nas wolnego terminu odpowiednio wcześnie.

Warto przeczytać