Kupując samochód używany musimy skontrolować mnóstwo rzeczy. Niektórzy kupujący za bardzo koncentrują się na aspektach technicznych, a zupełnie nie biorą pod uwagę takich kwestii, jak sprawdzenie dokumentacji pojazdu. Tymczasem, może nas to uchronić przed wyjątkowo niekorzystnym zakupem i wejściem na przysłowiową minę. Dlatego w ofercie firmy Motocontroler zajmującej się sprawdzaniem używanych pojazdów tak ważne miejsce zajmuje weryfikacja dokumentacji. Jest ona nieodłącznym elementem raportu, który powstaje w wyniku kontroli.

Jak wygląda kontrola dokumentacji?
Eksperci firmy Motocontroler bardzo dokładnie i wnikliwie sprawdzają udostępnione przez sprzedawcę dokumenty pojazdu. Mogą to być zarówno oryginały, jak i skany dokumentów. Jakie dokumenty warto zweryfikować? Podstawowym jest oczywiście dowód rejestracyjny. Należy sprawdzić również kartę pojazdu oraz książkę serwisową. Jeśli auto jest poleasingowe, a leasing w dalszym ciągu widnieje, jako właściciel w dokumentach pojazdu warto skontrolować także fakturę wykupu leasingu. Czasami zdarza się, że auto sprzedaje inna osoba, niż właściciel albo auto ma kilku właścicieli. Należy wówczas sprawdzić, czy osoba dokonująca sprzedaży ma zgodę właściciela lub ewentualnych współwłaścicieli. Eksperci pracujący w firmie Motocontroler doskonale wiedzą, jakie dokumenty wymagają weryfikacji i na jakie dane należy zwrócić szczególną uwagę. Na pewno nie przeoczą żadnej budzącej podejrzenia sytuacji. Wykonują również dokumentację fotograficzną. Dzięki temu osoba nabywająca pojazd również może przejrzeć dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje są następnie umieszczane w końcowym raporcie z kontroli.

Sprawdzanie historii pojazdu
Auto używane ma za sobą nie jedną awarię, wymianę podzespołów. Niektóre mają przeszłość wypadkową, niewielkie kolizji, ale i poważniejsze wypadki. Osoba kupująca pojazd używany ma prawo, zatem zadawać pytanie na temat historii danego auta. Jednak sprzedający nie zawsze chętnie dzielą się tego typu informacjami, bo wpływają one oczywiście na ostateczną cenę samochodu. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów sprawdzenia historii pojazdu. Jeśli sprzedający unika odpowiedzi na zadawane pytania lub nie jest w stanie poprzeć ich dokumentami, można przejrzeć faktury napraw oraz bardzo dokładnie skontrolować książkę serwisową. Jeśli tych dokumentów brakuje istnieje możliwość rozkodowania numeru VIN i skrupulatnego obejrzenia auta. Eksperci firmy Motocontroler wykonują wszystkie podane czynności. Niejednokrotnie zdarza się, że oględziny pojazdu, mówią więcej o jego historii, niż cała dokumentacja. Każdy wypadek pozostawia na samochodzie ślady, które można próbować zatuszować, ale wprawne oko fachowca jest w stanie je dostrzec.
 

Warto przeczytać