​Wybór odpowiedniego uchwytu na telefon do samochodu wydaje się zadaniem naprawdę prostym i oczywistym. Nic bardziej mylnego – bez zwrócenia uwagi na kilka detali, może okazać się, że w nasze ręce trafił prawdziwy bubel, który nie nadaje się do użytku.

Uchwyt na telefon najczęściej wykorzystywany jest wtedy, gdy nasz telefon służy za nawigację. Właśnie wtedy konieczne jest, by nasz telefon stabilnie znajdował się w zasięgu naszego wzroku. Pomagają w tym właśnie uchwyty na telefon. Jak je jednak wybrać?

• W pierwszej kolejności poszukajmy uchwytów dedykowanych do modelu naszego telefonu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będą one do siebie pasować. W innym przypadku musimy zwracać uwagę na wiele innych detali.

• Kluczowe jest, aby telefon po prostu pasował do naszego modelu. Sprawdźmy, jak telefon montowany jest w uchwycie, i sprawdźmy, czy model telefonu o wymiarach, jak nasz, się tam zmieści.

• Zwróćmy uwagę na sposób montażu – może się bowiem okazać, że zamontowanie telefonu w uchwycie sprawi, że będzie on musiał być odłączony od ładowarki, gdyż uchwyt będzie blokował dostęp do portu ładowania. To bardzo uciążliwe i w praktyce dyskwalifikuje uchwyt, jeżeli telefonu chcemy używać go jako nawigacji.

• Zobaczmy, jak sam uchwyt będzie musiał zostać zamontowany w naszym samochodzie. Musi się znaleźć dla niego miejsce, a do tego sama metoda montażu musi być solidna, by uchwyt, najczęściej wraz z telefonem, nie odczepiał się w trakcie jazdy. Odruchowe jego łapanie może okazać się skrajnie niebezpieczne!

• Zwróćmy uwagę na materiał, z którego uchwyt został wykonany. Musi być on odpowiedniej jakości, w innym przypadku uchwyt do telefonu może okazać się nietrwały i bardzo podatny na złamania lub inne uszkodzenia.

Wybierzmy również taki model uchwytu, który nie będzie ograniczał naszej widoczności. Dzieje się to w momencie, gdy wybieramy uchwyt na telefon montowany do przedniej szyby samochodu. Nie rekomendujemy takiego rozwiązania.

Lepszym na pewno będzie uchwyt montowany do kratki wentylacyjnej. Dodatkowo będzie on chłodzony w ciepłe dni, jednak w zimie może się ogrzewać. Dodatkowo może on uszkodzić kratkę, jeżeli telefon, który tam przyczepimy, będzie duży i ciężki, czyli w praktyce tyczy się to większości najnowszych smartfonów.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również uchwyt mocowany do deski rozdzielczej.

Pamiętajmy, by wybierać taki uchwyt, który będzie najbardziej praktyczny, nie będzie przeszkadzał nam w trakcie jazdy, a jednocześnie sam będzie wytrzymały i będzie dobrze trzymał nasz telefon, chroniąc go przed upadkiem.

Warto przeczytać