Zakup samochodu używanego bywa bardzo problematyczny. Rynek jest ogromny, jednak wielu sprzedawców ma wiele do ukrycia, przez co tak naprawdę niewiele wiemy o samochodzie, który jest nam oferowany.

Jak kupić samochód używany?

Najważniejsze jest to, aby nie szukać okazji. Jeżeli trafiamy na samochód, który prezentuje się idealnie, jednak ktoś chce go sprzedać za bardzo niską, nierynkową cenę, powinna zapalić się w naszych głowach czerwona, ostrzegawcza lampka – zastanówmy się, czy sami sprzedawalibyśmy samochód poniżej rynkowej ceny? Raczej nie, bardziej chcielibyśmy wyciągnąć max z tego, co oferuje rynek – w końcu w pojazd wiele zainwestowaliśmy i chcielibyśmy odzyskać jak największą część tej inwestycji.

Sprawdzanie samochodu używanego przed zakupem

Kluczem do kupienia samochodu, z którego naprawdę będziemy zadowoleni, jest dokładne jego sprawdzenie przed zakupem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że znamy stan pojazdu, a nie jedynie deklaracje sprzedajnego. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, by przeprowadzić oględziny i jazdę testową, może pomóc nam w tym ktoś bliski, nasz zaufany mechanik czy możemy nawet zlecić to firmie, która specjalizuje się w sprawdzaniu samochodów używanych dla swoich klientów.

Nie ważne jak to zrobimy, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić karoserię, podwozie, wnętrze pojazdu, oraz odbyć jazdę testową, podczas której sprawdzimy, jak działa silnik i jak prowadzi się dany samochód.

Sprawdzenie historii pojazdu

Zanim kupimy samochód używany, warto sprawdzić również jego historię. Będzie to możliwe, jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie i odkodowanie numer VIN. Numer VIN to identyfikacyjny numer danego pojazdu, którego rozkodowanie jest możliwie najczęściej wtedy, gdy dodatkowo posiadamy numery rejestracyjne pojazdu i datę jego pierwszej rejestracji. W takim przypadku czasem zupełnie za darmo możemy sprawdzić historię samochodu używanego.

Zalecamy to zrobić jeszcze przed oględzinami i jazdą testowa, by podczas nich była możliwość zapytanie o wszystkie kolizje czy inne momenty z historii pojazdu, o których dowiedzieliśmy się wcześniej.

Warto przeczytać