Czujniki parkowania to urządzania, na które decydujemy się coraz częściej. Jeżeli mamy odpowiednio duży budżet na samochód, możemy wybrać model, które jest w nie wyposażony, jednak nie jest to konieczność. Każdy może zakupić czujniki parkowania samodzielnie i zamontować w pojeździe, których nie posiadał go fabrycznie.
Jak działają czujniki parkowania?
Czujniki parkowania składa się z kilku, podstawowych elementów. Zaliczają się do nich czujniki ultradźwiękowe, jednostka centralna – głośnik oraz/lub wyświetlacz, który informuje nas o zbliżającej się przeszkodzie.
Wspomniane czujniki są jednocześnie nadajnikami oraz odbiornikami fal ultradźwiękowych. Wysyłają one takie fale, po czym je odbierają, a na postawie czasu ich powrotu określają, jak daleko znajduje się od nas dana przeszkoda. Następnie, w zależności od modelu, informują nas o tym narastającym dźwiękiem lub informacją na wyświetlaczu, jaka odległość dzieli nas od danej przeszkody.
Jak sprawdzić czujnik parkowania?
Najprostszą metodą jest oczywiście udanie się na stację diagnostyczną, gdzie pracownicy sprawdzą, czy dany czujnik działa, czy też nie. Niestety, będzie nas to kosztować, dlatego warto wybrać również opcję prostszą. Większość czujników powinna zareagować dźwiękiem, gdy zasłonimy go ręką. Dodatkowo możemy zdecydować się na parkowanie, jednak z kimś, kto będzie kontrolował, byśmy w nic nie uderzyli. Jeżeli czujnik nie da nam żadnych znaków, a zatrzyma nas osoba towarzysząca, to znak, że czujnik w obecnym stanie nie wywiązuje się ze swoich zadań.
Jak zamontować czujnik parkowania?
Montażu czujnika możemy podjąć się sami, możemy udać się z nim do odpowiedniego warsztatu lub do ASO. W przypadku warsztatów cena montażu nie powinna przekroczyć 200-400 zł, jednak w ASO za podobną usługę możemy zapłacić nawet do 600-800 zł! Cena zależy również od rodzaju czujnika – czujnik bezprzewodowy jest tańszy w montażu, jednak droższy w zakupie.
Możemy również samodzielnie podjąć się montażu czujnika parkowania. Pamiętajmy, że jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, łatwiej będzie nam samodzielnie zamontować czujnik bezprzewodowy. Może się więc okazać, że pomimo że zapłacimy za model bezprzewodowy więcej, to jednak oszczędzimy na nim od 200 do 800 zł, gdy uda nam się go samodzielnie zamontować, bez wsparcia warsztatu czy ASO.
Warto przeczytać
- 29 grudnia 2021
Podczas planowania zakupu używanego samochodu do obowiązku należy sprawdzenie OC. Samochód, który aktualnie znajduje się w domu i stale jest, używany również musi...
Czytaj dalej- 26 grudnia 2021
Jak skontrolować układ zapłonowy bez narzędzi, przed zakupem samochodu? Dlaczego trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawną pracy cewki zapłonowej? Jakie ma cewka...
Czytaj dalej