​Czujniki parkowania, które Polacy tak chętnie kupują, to stosunkowo tanie urządzenia, które bardzo sprawnie i komfortowo będą pomagały nam w codziennym parkowania. Co ważne, to urządzenia, które pasują niemal do wszystkich samochodów, dzięki czemu nie musimy decydować się na modele, które będą w nie fabrycznie wyposażone, dzięki czemu po prostu oszczędzimy lub zdecydujemy się na taki model samochodu czy ofertę, która bardziej nam odpowiada, jednak pojazd ten nie posiada właśnie czujnika parkowania.

Sam czujnik parkowania to tak naprawdę dwa osobne jego elementy – składa się on z czujnika cofania (montowanego z tyłu pojazdu) oraz czujnika najazdu (montowanego z przodu pojazdu). Dopiero dzięki im dwóm, będziemy mogli naprawdę komfortowo parkować – to informacja zwłaszcza dla tych, którzy często mylą czujniki cofania z czujnikami parkowania, przez co, po zakupie, mogą cieszyć się tylko jedną z funkcjonalności.

Czy każdy czujnik parkowania pasuje do każdego samochodu?

Z zasady tak jest, jednak musimy pamiętać o tym, że mamy tutaj dwa dość poważne wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja, w której posiadamy zderzak wykonany z metalu. Jeżeli tak jest, pamiętajmy, że znaczna większość czujników będzie na niego źle reagować, przez co nie będą one działały sprawnie i skutecznie. Jeżeli posiadamy zderzak samochodowy wykonany z metalu, radzimy zdecydować się na specjalny czujnik parkowania, taki, jak model RS-4B.

Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, w której z tyłu naszego samochodu wystaje np. hak. W takim przypadku będzie on wykrywany przez czujnik cofania, co będzie przeszkadzać w jego działaniu. W tym przypadku musimy po prostu ustalić, czy czujnik, który chcemy kupić, będzie działał w takim przypadku – wiele czujników parkowania może nauczyć się obrysu samochodu, przez co nie będzie – po odpowiedniej instalacji czujnika i przeprowadzenie jego implementacji – brać pod uwagę haka, jednak najtańsze czujniki po prostu nie posiadają takiej opcji.

Buzzer czy wyświetlacz?

Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. W wielu przypadkach buzzer wystarczy – narastający dźwięk będzie informował nas o zbliżającej się przeszkodzie. Jeżeli jednak często parkowanie sprawia nam dużą trudność lub parkujemy w miejscach, gdzie jest mało przestrzeni i dla nas to po prostu sytuacja standardowa, czasem lepiej wyposażyć się w czujnik parkowania z wyświetlaczem, gdyż będzie on zapewniał nam większy komfort parkowania. Jednocześnie, oczywiście czujnik parkowania z buzzerem będzie zazwyczaj tańszy od czujnika parkowania z wyświetlaczem.

Warto przeczytać