Coraz większa ilość kierowców decyduje się na posiadanie własnego alkomatu. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie i na co trzeba zwrócić uwagę, gdy będzie podejmowało się decyzję o zakupie alkomatu?
Alkomaty – podstawowe informacje
Zadaniem samego alkomatu jest sprawdzenie, czy w wydychanym przez nas powietrzu jest alkohol, a jeśli tak, to ile go jest. Kupując alkomaty, najczęściej trafimy na alkomaty półprzewodnikowe, są to również najtańsze urządzenia – nie są one jednak bardzo dokładne, a równocześnie bardzo łatwo je rozkalibrować.
Znacznie lepszym wyborem okażą się alkomaty elektrochemiczne. Ich działanie jest znacznie dokładniejsze, żywotność – dłuższa. Będą się one również wolniej rozkalibrować.
Skrajnie wydajnym i sprawdzonym urządzeniem są alkomaty spektrometryczne, jednak ich zakup to koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Działają one na podczerwień i są skrajnie dokładne, jednak do domowego, prywatnego użytku, nie jest to urządzenie warte zakupu.
Jak wybrać alkomat?
Wybór alkomatu nie jest łatwy. Najlepszym wyborem będą oczywiście alkomaty elektrochemiczne, jednak będą one również droższe. Dlatego, w praktyce warto sprawdzać poszczególne parametry w przypadku konkretnych modeli, a nie typów alkomatów.
Najważniejsze parametry to ilość pomiarów, które można wykonać do kolejnej kalibracji. Należy pamiętać, że jednocześnie, niezależnie od tego, ile pomiarów się wykonało, alkomaty zaleca się kalibrować raz w roku.
Należy zwrócić również uwagę na cenę kalibracji – może się bowiem okazać, że tani alkomat będzie generował nam co roku naprawdę duże koszta, a droższy, mniejsze, przez co finalnie używanie go przez kilka alt będzie tańsze.
Aby dobrze wybrać alkomat, należy więc zastanowić się, ile razy, orientacyjnie, będziemy dokonywać pomiaru w trakcie roku. Jeżeli nie będzie ich wiele, nie ma sensu kupować drogiego alkomatu, gdyż często różnią się one właśnie możliwości wykonania większej ilości pomiarów do następnej kalibracji.
W użytku prywatnym raczej nie wykonuje się pomiarów regularnie, jednak w przypadku zastosowań firmowych, warto stawiać już na dokładniejsze urządzenia, które jednocześnie będą umożliwiały większa ilość pomiarów do następnej kalibracji – o ile oczywiście w takim przypadku alkomat ma być wykorzystywany regularnie, a nie jedynie okazjonalnie.
Warto przeczytać
- 29 grudnia 2021
Podczas planowania zakupu używanego samochodu do obowiązku należy sprawdzenie OC. Samochód, który aktualnie znajduje się w domu i stale jest, używany również musi...
Czytaj dalej- 26 grudnia 2021
Jak skontrolować układ zapłonowy bez narzędzi, przed zakupem samochodu? Dlaczego trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawną pracy cewki zapłonowej? Jakie ma cewka...
Czytaj dalej