Parujące szyby, chociaż wydają się problemem błahym, są naprawdę poważnym zagrożeniem. W końcu odpowiednia widoczność jest kluczowa do tego, by sprawnie i bezpieczniej poruszać się po drogach, a właśnie zaparowane szyby mogą nam ją znacznie utrudniać i ograniczać. Jak więc poradzić sobie z zaparowanymi szybami?
Zapchany filtr kabinowy
Jednym z najpowszechniejszych problemów jest zapchany filtr kabinowy. Filtr powinno wymieniać się przynajmniej raz w roku, najczęściej robi się to na wiosnę, jednak okazuje się, że w przypadku poruszania się po prostu w miejscach zanieczyszczanych, filtr może zapchać się i zabrudzić znacznie wcześniej, a może to prowadzić nie tylko do nadmiernego parowania szyb, ale również do utrudnionego ich odparowania.
Jeżeli mamy problem z parowaniem szyb, w pierwszej kolejności upewnijmy się, że filtr kabinowy nie jest zapchany.
Wilgoć
Oczywiście, kolejnym powszechnym problemem jest wilgoć. Nie będzie on trudno w rozwiązaniu, jeżeli wilgoć wnosimy sami, a dzieje się to w momencie, gdy np. wchodzimy do samochodu z ośnieżonymi butami. Jednak ze względu na niesprawne uszczelki w drzwiach czy bagażniku, przez nie równie do samochodu może dostawać się wilgoć, która później będzie potęgować efekt parowania szyb.
Awaria radiatora nagrzewnicy
Nie jest to problem bardzo częsty, ale faktycznie może on wystąpić. Polega on na tym, że płyn chłodzący będzie dostawał się do samochodu. Gdy będzie on odparowywany, będzie sprawiał, że szyby będą parować. Łatwo jednak zorientować się, ze mamy właśnie ten rodzaj problemy, gdyż związany jest on z pojawianiem się specyficznego zapachu w samochodzie.
Środki chemiczne na parowanie szyb
Jeżeli szyby nam parują, warto upewnić się, że któryś z powyższych problemów nas nie dotyczy. Nie zawsze jednak będzie możliwe w 100% wyeliminowanie problemu parowania, często nie będzie to również możliwe „od zaraz”, dlatego jeżeli jest taka potrzeba, warto stawiać na specjalne środki chemiczne, których zadaniem jest minimalizowanie efektu zaparowania szyb. Warto pamiętać, że ich skuteczność może być różna, dlatego przed zakupem warto sprawdzić opinie o danym produkcie lub zasięgnąć rady w odpowiednim sklepie specjalistycznym.
Warto przeczytać
- 29 grudnia 2021
Podczas planowania zakupu używanego samochodu do obowiązku należy sprawdzenie OC. Samochód, który aktualnie znajduje się w domu i stale jest, używany również musi...
Czytaj dalej- 26 grudnia 2021
Jak skontrolować układ zapłonowy bez narzędzi, przed zakupem samochodu? Dlaczego trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawną pracy cewki zapłonowej? Jakie ma cewka...
Czytaj dalej