​Polscy kierowcy coraz chętniej decydują się na zakup wideorejestratora czyli po prostu kamery do samochodu. To idealne wsparcie w przypadku wypadków (jeżeli chcemy udowodnić czyjąś winę), ale również w przypadku bezpodstawnego zatrzymania i otrzymania mandatu za coś, co się nie wydarzyło. Jak jednak wybrać odpowiedni wideorejestrator do samochodu?

Jak wybrać wideorejestrator?

Podstawowy aspekt to rozdzielczość, powinna ona wynosić przynajmniej 1280x720 pikseli. Nie będzie to obraz spektakularnej jakości, jednak powinien on wystarczyć do wideorejestratora. Jeżeli oczekujemy lepszej jakości obrazu, dobrym wyborem okaże się 1920x1080 pikseli, jednak nie ma sensu inwestować w wideorejestrator 4K – taka jakość nie jest potrzebna, a będzie ona ważyć więcej, więc łatwiej będzie o przykrą niespodziankę w postaci zapełnionej karty pamięci.

Konieczna jest również naprawdę duża pojemność – dlatego warto sprawdzić, czy dane urządzenia obsługuje karty pamięci o pojemności przynajmniej 64 GB, jednak warto stawić również na karty 128 GB czy nawet 256 GB. Pamiętajmy, im wyższa jakość obrazu, tym prawdopodobnie będzie on zajmował więcej miejsca. Jeżeli nie chcemy często opróżniać karty lub jeździmy wiele, warto zainwestować w naprawdę duże pojemności.

Istotny będzie kąt nagrywania – dzięki temu po prostu na nagraniach widać więcej. Podstawa to przynajmniej 120 stopni, jednak modele ze 150 stopniami również są powszechne. Lepsze i droższe mogą oferować szerokość nagrywania wynosząca 180 stopni.

Wygodnym rozwiązaniem będzie czujnik ruchu. Z jednej strony wideorejestrator będzie uruchamiał się sam w momencie, gdy samochód zacznie się poruszać, z drugiej – odpali się sam również w momencie, gdy zostanie uderzony, np. na parkingu, dzięki czemu jest szansa na zaobserwowanie sprawcy. Wideorejestratory z czujnikiem ruchu to naprawdę bardzo wygodne urządzenia.

Jeżeli często jeździmy również nocą, i chcemy, by wideorejestrator również wtedy był użyteczny, warto postawić na model odporny na światło latarni, ale również wyposażony w moduł podczerwieni.

Podsumowanie

To najważniejsze aspekty, na które trzeba zwracać uwagę, jednak niejedyne. Ważne jest również wykonanie, sposób montażu, akumulator wideorejestratora, wyświetlacza, obsługa dźwięku i bardzo liczne dodatkowe funkcje. Jeżeli chcemy kupić wideorejestrator, wato stawiać na przynajmniej modele ze średniej półki, dzięki czemu z jednej strony będą one działać długo i bezproblemowo, z drugiej jakość obrazu będzie użyteczna, gdy zajdzie taka konieczność. Zachęcamy również do tego, by nie oszczędzać na kartach pamięci, gdyż to na nich głównie będzie przechowywany materiał wideo.

Warto przeczytać