​Jeżeli planujesz zakup nowego kompletu opon, pamiętaj, że konieczne sprawdzenie jest przynajmniej kilku ich parametrów, by były odpowiednio dopasowane do naszego pojazdu. Jednym z tych, o których zapomina się najczęściej, jest właśnie indeks prędkości opony – czy trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest indeks prędkości?

Indeks ten, ustalony metodami laboratoryjnymi przy skorzystaniu również z indeksu nośności, informuje nas, jaka jest maksymalna prędkość, z jaką możemy się poruszać, korzystając z danych opon. Jeżeli znajdujemy się w normie, nic nam nie grozi, przynajmniej w kontekście odporności opon na daną prędkość, ale jeżeli przekroczmy dopuszczalny indeks prędkości, opona w trakcie jazdy może nawet pęknąć, co jest skrajnie niebezpieczne podczas poruszania się z tak wysoką prędkością.

Gdzie znaleźć indeks prędkości na oponie?

Indeks prędkości zawsze znajduje się na boku opony, a jego odnalezienie naprawdę nie jest zadaniem trudnym. Warto poszukać znaczenia podobnego konstrukcyjnie do 215/65 R16 95W. W tym przypadku, za indeks prędkości będzie odpowiadało oznaczenie 95W. Jeżeli chcemy rozszyfrować konkretny indeks prędkości danych opon, warto sprawdzić oznaczenia poszczególnych liter w nim wykorzystywanych. Są to T – 190 km/h, H – 210 km/h, V – 240 km, W – 270 km/h, Y – 300 km/h.

Skąd mam wiedzieć, jaki indeks prędkości wybrać?

Nie zawsze jest to zadanie łatwe, zwłaszcza że o ile można wybierać opony z nadwyżką i wyższym indeksem prędkości, jednak są one znacznie droższe, a nie zawsze warto do nich dopłacać. Odpowiednie opony może doradzić nam nasz wulkanizator, jednak informacji o tym, jakie opony, o jakim indeksie prędkości wybrać do danego samochodu, możemy poszukać również w instrukcji dołączonej do pojazdu lub w sieci, jednak w tym przypadku upewnijmy się, że informacje pochodzą z naprawdę sprawdzonego źródła.

Warto sprawdzić oznaczenia opon, z których korzystamy obecnie, zwłaszcza jeżeli są to opony fabryczne, jednak zastanówmy się również, z jaką maksymalną prędkością jeździmy, a dodatkowo, jaka jest maksymalna wartość na prędkościomierzu. W praktyce nie warto stawiać na opony o indeksie prędkości znacznie większym, niż realnie osiągane przez nas wartości, jeżeli więc nie jeździmy szybciej, niż np. 160 km/h, zakup opon o indeksie prędkości do 190 km/h będzie jak najlepszym rozwiązaniem.

Należy pamiętać, że w przypadku opon zimowych, można stosować opony z indeksem prędkości o klasę niższą, niż zalecane, z tego względu, że zimą jeździ się po prostu wolniej. Indeks prędkości tych opon nie może być jednak niższy, niż 160 km/h.

Warto przeczytać