Intercooler, dla niektórych obco brzmiąca nazwa, to tak naprawdę chłodnica powietrza w układzie doładowania. Jest on niezbędny do tego, by móc utrzymać odpowiednią moc samochodu bez względu na to, jak ciepło jest na zewnątrz. Przez intercooler przepływa powietrze, które, zanim trafi do cylindrów, właśnie tam jest chłodzone.

Dlaczego intercooler może być potrzebny?

Powietrze, które zostało sprężone przez sprężarkę, ma naprawdę wysoką temperaturę, co będzie negatywnie wpływać na spalanie paliwa. Samo powietrze bowiem, im jest cieplejsze, tym staje się bardziej rzadkie, a im bardziej jest ono rzadkie, tym bardziej traci ono na kaloryczności. Bez intercoolera zachowanie odpowiedniej temperatury powietrza nie byłoby więc możliwe, byłoby ono zbyt ciepłe, przez co samochód traciłby moc.

O ile więcej mocy daje nam intercoolera?

Zakłada się, że obniżenie temperatury powietrza, które ma trafić do cylindrów, o około 10 stopni Celsjusza, może zwiększyć finalnie moc o około 5%. Intercooler potrafi schłodzić powietrze nawet o 40 stopni Celsjusza, przez co finalnie moc samochodu, którą uda nam się osiągnąć, może być wyższa aż o 20%, co jest skrajnie dobrym wynikiem, i ukazuje dosadnie, że takie urządzenia, jak intercoolera, naprawdę ma sens.

Czy intercoolera to norma?

Kiedyś zdecydowanie intercoolera nie był normą, a poszczególni producenci chwalili się tym, że korzystają z tej technologii. Najczęściej była ona wykorzystywanych w silnikach diesla, jednak to przeszłość. Obecnie intercooler to prawdziwy standard, i wszystkie nowe samochody są wyposażone w tę technologię. Nikt jednocześnie się nią już nie chwali, ponieważ jest ona standardem.

Intercoolera i jego awaria

Tak naprawdę trudno mówić tutaj o awarii, ponieważ jest to rozwiązanie na tyle proste od strony technologicznej, że nie ma się w nim co zepsuć. Może jednak zostać ono uszkodzone mechaniczne, i to jest znacznie powszechniejszy problem, chociaż trudno do tego doprowadzić, jest to bowiem element wytrzymały. Jednocześnie, poza przedziurawieniem, warto zwrócić uwagę na to, czy nasz intercooler jest czysty oraz, czy nie zbiera się w nim olej.

Warto przeczytać