​Czy możliwe jest, aby jedynie po samym numerze rejestracyjnym dowiedzieć się, kto jest właścicielem danego pojazdu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza gdy ktoś zajął ich miejsce parkingowe lub zachowywał się skrajnie nieodpowiedzialnie podczas jazdy.

Niestety, na podstawie jedynie numerów rejestracyjnych nie da się sprawdzić, kto jest właścicielem takiego samochodu. Do takich danych dostęp ma jedynie policja, lub pracownicy takich miejsc, jak urzędy czy starostwa powiatowe, gdzie m.in. samochody są rejestrowane. W sposób legalny nie ma więc szans na to, by dowiedzieć się, kto jest właścicielem samochodu.

Informacje zdobywane na podstawie numerów rejestracyjnych

Nie oznacza to jednak, że nie można zdobyć żadnych informacji. Chociaż to kwestia dość podstawowa, to na podstawie numerów rejestracyjnych i samych tablic możemy dowiedzieć się, z jakiego kraju, a także, z jakiego jego regionu pochodzi dany kierowca, lub gdzie samochód jest zarejestrowany – gdyż, jeżeli zakupu dokona się w innym regionie, te dane nie muszą się pokrywać. W praktyce ktoś przeprowadzający się do Poznania, cały czas może mieć numery rejestracyjne wskazujące na Kraków, gdzie mieszkał wcześniej.

Numer rejestracyjny a rozkodowanie VIN

Numer rejestracyjny będzie jednak bardzo przydatnym dodatkiem, gdy będziemy chcieli rozkodować numer VIN. Poza numerem nadwozia często ostatnim potrzebnym, trzecim elementem, jest data pierwszej rejestracji. Jeżeli posiada się te trzy informacje, a do tego samochód przynajmniej od jakiegoś czasu przebywa na terenie Polski, o samochodzie można się wiele dowiedzieć – i to za darmo.

Pomagają w tym takie portale, jak Historiapojazdu.gov.pl – to właśnie tutaj można poznać podstawowe informacje o samochodzie, można sprawdzić, jaką wartość licznika miał zarejestrowaną na przestrzeni ostatnich lat (przynajmniej jeden odczyt w roku, podczas przeglądu stanu technicznego poajzdu), a dodatkowo można nie tylko sprawdzić, czy auto ma na swoim koncie jakieś wypadki, czy kolizje, ale można sprawdzić historię zmian właścicielskich. Jeżeli więc samochód w ostatnim czasie zmieniał właściciela kilka razy, zostanie to odnotowane, podobnie jak fakt zgłoszenia takiego samochodu jako kradzionego, co też może uchronić wielu kupujących okazyjne samochody używane przed dużymi kłopotami.

Numer VIN warto więc sprawdzać, a często niezbędny do tego okaże się m.in. aktualny numer rejestracyjny danego pojazdu.

Warto przeczytać