​Tuning samochodów jest coraz popularniejszy i wielu właścicieli inwestuje naprawdę spore kwoty w to, by ich pojazdu miały nie tylko więcej koni mechanicznych pod maską, ale również, by prezentowały się w sposób zjawiskowy. Niestety, cały czas nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niektóre modyfikacje mogą okazać się problemem podczas przeglądu technicznego lub podczas policyjnej kontroli.

Gdy decydujemy się na tuning samochodu, kluczowe jest to, by nie zmniejszał on bezpieczeństwa samego samochodu. Tyczy się to nie tylko samochodu i osób, które się w nim znajdują, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Samochód nie może powodowa również nadmiernego hałasu. Możliwe jest więc przerobienie wydechu, lecz zawsze będzie musiał spełniać on normy, czyli głośność do 93 dB w przypadku samochodów benzynowych, oraz 96 dB w przypadku samochodów diesel.

Samochód musi również zapewniać odpowiednią widoczność dla kierowcy oraz nie może generować zbyt dużej ilość substancji szkodliwych dla środowiska. Dodatkowo, modyfikacje w samochodzie muszą być tak wprowadzane, by kierowca mógł bezpiecznie i pewnie prowadzić pojazd, w tym zmieniać biegi.

Czego unikać podczas tuningu?

Na pewno nie można przesadzić z przyciemnianiem szyb. Przepuszczalność światła dla szyby przedniej, oraz szyb przednich bocznych nie może być mniejsza, niż 70%. Nie powinno również demontować się lusterka wstecznego, przy czym niedozwolone jest jego wymienianie na takie, które będzie ograniczać naszą widoczność wstecz.

Nie można decydować się na demontaż urządzenia, które będzie odpowiedzialne za regulację emisji spalin. W samochodzie muszą znajdować się również obowiązkowe pasy bezpieczeństwa, więc ich demontaż także nie jest najlepszym pomysłem.

Należy zwracać uwagę także na kierownicę, jeżeli planujemy jej wymianę na inną. Musi posiadać nie tylko odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa, ale również homologację.

Na koniec, chociaż często wyglądają one naprawdę dobrze, nie można decydować się czy to na opony, czy felgi, które będą wystawać poza obrys całego pojazdu. Widać więc, że ograniczeń jest naprawdę sporo, i warto o nich pamiętać, by nie narażać się na nieprzyjemności ze strony policji czy niemożność przejścia kontrolnego przeglądu.

Warto przeczytać