​Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać, gdy decydujemy się na zakup samochodu używanego. Dzięki naszym poradom na pewno nie okaże się, że o czymś naprawdę istotnym po prostu zapomnieliście.

Pierwszym krokiem jest oczywiście podpisanie stosownej umowy. Warto upewnić się, że są w niej wszystkie niezbędne dane, a dodatkowo pokrywają się one z danymi w dowodzie osobistym obu stron transakcji. Jednocześnie, coś, o czym często się zapomina – umowa powinna zawierać również datę i godzinę transakcji, jeżeli bowiem tego dnia złapie kogoś fotoradar, kto będzie odpowiadał za mandat, skoro w danym dniu samochód miał dwóch właścicieli? Godzina jest więc absolutnie kluczowa.

Zakładając, że samochód ma ważną polisę, nie trzeba decydować się na jej pilne przepisanie, przed wizytą we właściwym Wydziale Komunikacji. Należy jednak upewnić się, że samochód jest ubezpieczony, jeżeli zamierzamy np. wracać nim po zakupie.

Samochód musi posiadać również ważny przegląd – bez niego nie ma szansa na to, by pojazd zarejestrować. Jeżeli obecnie samochód go nie posiada, poruszanie się nim, w celu dojazdu do stacji kontroli pojazdów, jest naprawdę ryzykowne. W takim wypadku warto zdecydować się na lawetę, jest to jednak droga opcja. Inną jest wyrobienie czasowych, czerwonych tablic rejestracyjnych.

Jeżeli samochód został sprowadzony, na tablicach wywozowych może on dojechać właśnie na stację kontroli pojazdów.

Na koniec, należy samochód na siebie zarejestrować we właściwym Wydziale Komunikacji. Koniecznie zabierz ze sobą ubezpieczenie, dowód osobisty, stare tablice rejestracyjne, umowę kupna, fakturę, kartę pojazdu. Wcześniej można pobrać i wypełnić również właściwy wniosek, lecz będzie on dostępny również na miejscu w Wydziale Komunikacji. Gdy wszystko będzie ok, odbieramy w danym dniu tymczasowy dowód rejestracyjny oraz nowe tablice rejestracyjne. Właściwy dokument będzie do odbioru w Wydziale, który nas o tym fakcie poinformuje.

Warto przeczytać