​Zakup używanego pojazdu nie jest rzeczą prostą. Musimy podczas niego uważać na naprawdę sporo aspektów. Czy jednak naprawdę mamy ku temu solidne podstawy i czy sprzedający naprawdę bywają aż tak nieuczciwi?

Jak podaje firma Motocontroler, zajmująca się profesjonalnym sprawdzaniem pojazdów używanych dla swoich klientów, w aż 8 na 10 przypadków sprzedający próbuje ukryć przed sprawdzającym jakieś negatywne informacje na temat danego pojazdu. Statystyka naprawdę robi wrażenie, ale najważniejsze jest to, by tak naprawdę otworzyła nam oczy.

Samochody sprowadzane do Polski zza zachodniej granicy

Prawdopodobnie najczęściej podobne sytuacje mają miejsce, gdy mamy w planach zakupić samochód sprowadzany do Polski. Uważać powinniśmy zwłaszcza na osoby, które handlem takimi samochodami zajmują się zawodowo. Warto zdawać sobie sprawę, że sprowadzenie takiego pojazdu do naszego kraju generuje koszty. Dodatkowo, sprowadzający musi na sprzedaży takiego pojazdu zarobić odpowiednią kwotę. Na końcu takie sprowadzone pojazdy prezentowane są jako prawdziwe okazje i dodatkowo sprzedawane są w naprawdę okazyjnych cenach. W praktyce musiałoby to oznaczać, że samochody te zostały sprzedane (przed sprowadzeniem ich do Polski) po wręcz zaniżonych cenach, w końcu do jego ceny końcowej muszą być doliczone koszty sprowadzenia oraz prowizja dla osoby, która się tym zajmuje. Czy to możliwe rozwiązanie?

Naszym zdaniem niestety nie. Ceny samochodów np. w Niemczech nie są niższe od tych, które spotkamy w Polsce. Cześć osób twierdzi nawet, że są odrobinę wyższe. Po doliczeniu wspomnianych kosztów i prowizji cena powinna być więc większa, niż podobnego pojazdu, który nie został sprowadzony. Jako kupujący trafiamy jednak na mnogość okazji właśnie dotyczących samochodów sprowadzanych. Niestety, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że kilka z nich faktycznie może okazać się okazją, jednak większość prawdopodobnie (mowa tutaj o pojazdach w bardzo atrakcyjnych cenach względem swojego wieku i stanu technicznego) to pojazdy z ukrytymi wadami.

Pamiętajmy również, że zarówno osoby, które sprowadzają samochody, jak i te, które sprowadzanymi samochodami handlują, prawdopodobnie będą niechętnie podchodziły do ich napraw czy inwestowania w nie – to będzie bowiem musiało wpłynąć na końcową ceną pojazdu, która stanie się w oczach kupujących wyższa, więc zarazem mniej atrakcyjna.

Jeżeli chcecie zakupić samochód używany, sprawdźcie ofertę firmy Motocontroler – mogą oni w atrakcyjnej cenie sprawdzić dla Was dowolny pojazd na terenie całej Polski. Dzięki temu dowiecie się, jak faktycznie prezentuje się jego stan techniczny i czy faktycznie warto go kupić!

Warto przeczytać