​Skrzynia biegów to zdecydowanie element, bez którego w swojej sprawnej wersji nie może obyć się samochód. Jest ona odpowiedzialna za zmianę przełożeń, dzięki czemu możliwe jest efektywne wykorzystywanie mocy i możliwości danego pojazdu. Dzięki temu samochód może działa sprawnie i dostosować się do wymagań, które przed nim stawiamy, np. chcą jechać z określoną prędkością.

Należy pamiętać, że większość jednostek ma ograniczony zakres prędkości obrotowej i będzie on wynosił zazwyczaj nie więcej, niż 7000 obrotów na minutę. Gdyby nie skrzynie biegów, jazda samochodem była bardzo trudna, zwłaszcza w przypadku sytuacji niestandardowych, jak np. wjazd na stromą górkę.

To właśnie dzięki skrzyni biegów możliwe jest utrzymanie optymalnej prędkości obrotowej silnika, i to w przypadku różnorodnych, niezmieniający się obciążeń czy danej prędkości pojazdu.

Skrzynia biegów i bieg wsteczny

Podstawowym zdaniem właśnie skrzyni biegów, jest również zmiana kierunku przekazywania napędu. I chociaż brzmi to skomplikowania, w praktyce oznacza to umożliwienie cofania i wrzucania biegu wstecznego. Gdyby nie specyficzna konstrukcja skrzyni, jako kierowcy nie mielibyśmy takiej opcji.

Jaka powinna być skrzynia biegów?

To, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to jej żywotność i wytrzymałość. Dla każdego kierowcy i jego portfela kluczowe jest to, by zbyt często nie decydować się na wymianę przekładni. To, czy skrzynia będzie jednak długo i sprawnie funkcjonować przez długie lata, zależy głównie od wytrzymałości zastosowanych kół zębatych oraz odpowiednim doborem łożysk tocznych. W tym przypadku należy pamiętać, że stosowane są różne rodzaje łożysk, a te najmniej wytrzymałe, na które zwłaszcza trzeba uważać, to łożyska kulkowe.

To, na co kierowcy zwracają baczną uwagę, to również sposób pracy skrzyni biegów. Często mówi się, że skrzynie niemieckich producentów są dokładne i ich obsługa to czystą przyjemnością. Inaczej jest, jeżeli skrzynia biegów nie jest dokładna, wtedy też nie zawsze uda nam się wbić odpowiedni bieg, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy obyci w kierowaniu tym konkretnym samochodem. Tutaj jako przykład często podaje się auta francuskich marek, których skrzynie biegów, zdaniem wielu kierowców, nie są tak dopracowane, jak te niemieckie.

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Należy wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla nas wygodniejsze. Zakłada się, że prowadzenie pojazdu ze skrzynią automatyczną jest prostsze, dlatego może być to rekomendacja dla kierowców, którzy wymagają takiego wsparcia. Jednocześnie, jazda na skrzyni manualnej to podstawa, ponieważ to ona umożliwi nam wsiadanie i ruszanie niemal każdym pojazdem, czy to służbowym, czy kogoś z naszych bliskich. W Polsce bowiem cały czas dominują samochody głównie z manualnymi skrzyniami biegów.

Warto przeczytać