​Trudno znaleźć osobę, która przynajmniej od czasu do czasu nie wsiada za kółko. Pomimo tego, że tak wiele osób posiada uprawnienia do prowadzenia samochodów i z nich korzysta, cały czas zbyt mało z nich zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym czynnikiem dla naszego bezpieczeństwa jest sylwetka podczas jazdy oraz ustawienie fotela kierowcy.

Odpowiednie ustawienie fotele kierowcy

Jest ono kluczowe, by czuć się bezpiecznie za kierownicą, a także, by odpowiednio obserwować, co dzieje się dookoła nas. Dlatego, jeżeli wsiadamy do samochodu, którym wcześniej jeździł ktoś inny, zawsze wyregulujmy wysokość fotela do naszych wymagań, nawet jeżeli przed nami jest naprawdę krótka podróż.

Fotel powinien mieć odpowiednią wysokość. To ona zapewni nam bezpieczeństwo podczas wypadków czy stłuczek, ale też pozwoli dobrze obserwować to, co dzieje się przed nami. Kierowca nie może więc mieć ograniczonej widoczności ze względu na zbyt niskie ustawienie fotela, ale też nie może podtykać swoją głową podsufitki.

Ważna jest również odległość kierowcy i fotela od kierownicy. Nie może być ona za duża, wtedy kierowca może mieć problemy z prawidłowym manewrowaniem kierownicą, nie może być jednak też za mała, wtedy będzie utrudniać jazdę oraz zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Podczas ustawiania odległości od kierownicy, zwróćmy również uwagę na to, jak nogą wciskamy sprzęgło. Noga podczas wciskania sprzęgła powinna znacznie się zginać, dolna część uda powinna natomiast przylegać do siedzenia kierowcy. W takim przypadku, w momencie, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, noga będzie mogła się naturalnie zgiąć, dzięki czemu nie dojdzie do jej poważniejszych uszkodzeń, przynajmniej nie z powodu jej złego ułożenia w tym aspekcie.

Regulacja zagłówka

Na koniec nie można zapomnieć o zagłówku. Również jego zawsze powinniśmy dostosować do swoich wymagań – kierowca powinien mieć środek swojej głowy umieszczony na środku samego zagłówka. Taka pozycja jest najbezpieczniejsza, i w przypadku jakichkolwiek wypadków czy kolizji, szyjny odcinek kręgosłupa będzie odpowiednio chroniony.

Niestety, cały czas bardzo wielu kierowców ignoruje nie tylko potrzebę właściwego dopasowania fotela, ale głównie samego zagłówka, nie zwracając na niego uwagi, gdy wsiadają za kółko. Jest to olbrzymi błąd, do tego należy pamiętać, że ustawienie zagłówka trwa raptem kilkanaście sekund, a to coś, co może uchronić nasze zdrowie podczas wypadku lub kolizji.

Warto przeczytać