Numer VIN to 17-cyfrowy numer identyfikacyjny pojazdu umieszczony na podwoziu lub nadwoziu samochodu, który służy, jako unikalny kod identyfikacyjny danego auta. Jest bardzo ważny, ponieważ jest unikalny dla każdego pojazdu, w przeciwieństwie do numerów rejestracyjnych, które można zmienić. Jest on nadawany samochodowi na linii produkcyjnej i umieszczony na stałe. Pierwsza część numeru VIN to informacje o kraju i identyfikator producenta, na przykład "WAU" identyfikuje niemieckie Audi. Druga sekcja zawiera szczegółowe informacje na temat konkretnego pojazdu.

Dlaczego warto sprawdzać numer identyfikacyjny pojazdu?
Sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu jest najbezpieczniejszym sposobem ustalenia prawdziwej historii danego samochodu i sprawdzenia, czy używany pojazd nie jest kradziony i nie ma przeszłości wypadkowej. Producenci samochodów prowadzą szczegółowe bazy danych tych numerów, aby kupujący mogli dokładnie zidentyfikować i zweryfikować samochód, po prostu wprowadzając numer do bazy. Jeśli kupujemy samochód z drugiej ręki, wiele firm, takich jak Motocontroler oferuje usługi sprawdzania numeru VIN. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości, kupujący może zrezygnować z zakupu. 

Gdzie można znaleźć numer identyfikacyjny pojazdu?
Numer VIN jest zazwyczaj wytłoczony na podwoziu pojazdu. Często znajduje się w komorze silnika lub pod plastikową osłoną wokół drzwi kierowcy lub pasażera. Producenci samochodów czasami powtarzają numer VIN w innych częściach pojazdu. Większość modeli sprzedawanych w Wielkiej Brytanii ma na przykład "widoczny VIN" w dolnej części przedniej szyby. Pozwala to policji na szybkie i łatwe sprawdzenie danego auta w trakcie kontroli drogowej czy zatrzymania. 

Kiedy należy sprawdzić numer identyfikacyjny pojazdu?
Powinniśmy sprawdzić numer identyfikacyjny pojazdu przy zakupie używanego samochodu. Zweryfikujmy czy wydrukowany numer VIN w dokumencie rejestracyjnym pojazdu odpowiada numerowi wybitemu na podwoziu samochodu, a także numerowi na innych tabliczkach umieszczonych w samochodzie. Sprawdzenie numeru VIN jest z pewnością jednym z najważniejszych zadań do wykonania przy zakupie używanego samochodu.

Co należy zrobić, jeśli numer VIN w samochodzie różni się od numeru w dowodzie rejestracyjnym?
Jeśli numer w samochodzie nie pasuje do numeru w dokumencie rejestracyjnym pojazdu, nie decydujmy się na zakup. To jasny sygnał, że coś jest nie tak! Niektórzy oszuści produkują fałszywe dokumenty, aby jak najszybciej sprzedać pojazd, po korzystnej dla siebie cenie. Niektóre z używanych pojazdów mogą mieć nawet numer VIN z dwóch różnych samochodów, więc jeśli coś nie wygląda wiarygodnie, sprawdźmy to dokładnie. Nie powinno być żadnych znaków zapytania ani wątpliwości wokół numeru identyfikacyjnego pojazdu. System został zaprojektowany tak, aby był niezawodny i przejrzysty.
 

Warto przeczytać