Skrzynie automatyczne, chociaż taka popularne m.in. w Stanach Zjednoczonych, cały czas nie potrafią tak dobrze przyjąć się w Polsce, chociaż bez wątpienia przekonuje się do nich, stopniowo, coraz więcej kierowców. Czemu jednak warto zdecydować się właśnie na automatyczną skrzynię biegów?

Automatyczna skrzynia biegów – zalety

Nie bez powodu użytkowników pojazdów z automatami przybywa, posiadają one bowiem olbrzymią liczbę zalet. Przede wszystkim, biegi są zmieniane automatycznie, w idealnym momencie, a to sprawia, że zmiana biegów jest bardzo płynna. Zapomnijmy o szarpaniu czy innych problemach związanych ze zmianą biegów – w tym przypadku będziemy odczuwać niemal jedynie zwiększenie się lub zmniejszanie prędkości.

Sama jazda na automacie może być też znacznie łatwiejsza. Wiele osób rozprasza się, zmieniając biegi, dlatego w tym przypadku będzie to dla nich znaczne ułatwienie, a kierowca może znacznie bardziej skupić się na drodze i na prowadzonym przez niego pojeździe. Podobnie będzie z samym sprzęgłem, którego… tutaj po prostu nie ma. Nie musimy go obsługiwać, wciskać w odpowiednich momentach, kontrolować i dbać o to, by wszystko, często w połączeniu ze zmianą biegów, dobrze działało. To również sprawia, że jazda jest przyjemniejsza i wymaga od kierowcy mniejszej liczby działań.

Chociaż dla wielu osób jazda ze skrzynią automatyczną nie jest ekscytująca, najczęściej mamy do wyboru kilka trybów jazdy, dzięki czemu jazda po prostu nie będzie taka sama. Chcemy oszczędzać? W takim razie wiele pojazdów zaoferuje nam tryb ECO, jednak jeżeli chcemy bardziej zaszaleć, w wielu przypadkach trafimy również na tryb sportowy. Zmiany możliwe są oczywiście z poziomu komputera pokładowego, lecz są one proste i możliwe do wprowadzenia niemal w każdej chwili.

Na koniec warto wspomnieć również o tym, że automatyczna skrzynia biegów skutecznie wpływa na ustawianie optymalnej prędkości czy obrotów dla naszego silnika. W praktyce będzie się więc on zużywał znacznie mniej i wolniej, co przełoży się na mniejsze koszty jego naprawy.

Trzeba jednak też pamiętać, że automaty mają minusy – samochody z takimi skrzyniami są droższe, a gdy już coś się zepsuje, naprawa niekoniecznie będzie należał do tanich. Dodatkowo brak samodzielnej zmiany biegów będzie sprawiał, że mniej kontrolujemy pojazd, co może okazać się nie do przejścia dla bardzo tradycyjnych kierowców czy osób, które lubią za kierownicą naprawdę zaszaleć.

Warto przeczytać