​Sprawdzanie numeru VIN to obecnie absolutna podstawa, jeżeli chcemy zdecydować się na zakup samochodu używanego. Dzięki jego rozkodowaniu uzyskamy bardzo wiele istotnych informacji o pojeździe – takich, o których niekoniecznie poinformował nas sprzedający.

Samo sprawdzenie numeru VIN może być również zupełnie darmowe. Umożliwia nam to strona Historiaszkod.pl – podajmy tam numer VIN pojazdu, który nas interesuje, i wszystkie podstawowe informacje trafiają do nas zupełnie za darmo. Może jednak okazać się, że samochód np. przeszedł wypadek, a my chcemy dowiedzieć się o nim więcej – dopiero w takiej sytuacji musimy zapłacić, by zdobyć kolejne informacje. Jeżeli jednak nie interesuje nas samochód powypadkowy i po prostu chcemy sprawdzić, czy szkoda miała miejsce, czy nie – możemy robić to w 100% za darmo.

Istotne jest to, z jakich baz korzysta dana strona, do sprawdzania numeru VIN. W przypadku Historiaszkod.pl mamy do czynienia z dostępem do najnowszych i najbardziej aktualnych baz nie tylko z Polski czy Europy, ale również Stanów Zjednoczonych. To kluczowe w przypadku, gdy chcemy sprawdzić numer VIN samochodu, który dopiero został do Polski sprowadzone. Jest to o tyle istotne, że w przypadku samochodów sprowadzonych, istnieją znacznie większą szansę na to, że samochód ma cofany licznik, przeszedł liczne wypadki lub istnieją z nim inne, liczne problemy, o których w Polsce nikt nas nie poinformuje.

Gdzie znajdę numer VIN?

Numer VIN umieszczony jest w kilku miejscach na samochodzie. Warto poszukać w sieci, gdzie znajduje się dla danego modelu, bo poszczególni producenci umieszczają numer w różnych miejscach. Numer jednak powinien znajdować się również w dowodzie rejestracyjnym, w kolumnie E. Co cieszy, często znajduje się on już w ogłoszeniu, które znajdujemy – wszystko po to, by sprawdzić dane o samochodzie, sprzedający nie chcą też cały czas odpowiadać na wiadomości z prośbą o podanie numeru VIN.

Jednocześnie, pamiętajmy, że obecnie każdy, na naszą prośbę, powinien nam podać numer VIN pojazdu, których chcemy kupić. Jeżeli jest inaczej, powinniśmy być ostrożny – ktoś może chcieć coś w taki sposób przed nami ukryć. Jeżeli ktoś notorycznie odmawia podania numeru VIN przed oględzinami, powinniśmy zrezygnować z danego pojazdu i poszukać innego, które będzie spełniał nasze wymagania.

Warto przeczytać