Zakup samochodu, czy to nowego, czy używanego nigdy nie jest prostą decyzją. Wiele osób nie zastanawia się, czy jest idealny okres do tego, by kupić samochodów. Czy samochody lepiej kupować latem, czy zimą? Jest na to jedna, sprawdzona i uniwersalna odpowiedź!

Zdecydowanie lepiej jest kupować samochody zimą i późną jesienią – w takich miesiącach, jak październik, listopad i grudzień. To znakomity czas, jednak styczeń, luty czy marzec również mogą okazać się słusznym wyborem.

Zaczynając od samochodów nowych – to właśnie pod koniec roku zaczynają się wyprzedaże danych roczników, samochody więc realnie tanieją. Wielu kierowców czeka na ten okres, by oszczędzić kilka tysięcy złotych, co jest kwotą naprawdę znaczącą – czekać więc jak najbardziej warto.

Również samochody używane lepiej jest kupować zimą – jednym z powodów jest fakt, że to trudniejszy okres na rynku. Samochody trzeba wtedy testować w gorszych warunkach, i samych samochodów używanych sprzedaję się wtedy mniej, łatwiej więc znaleźć coś dla siebie, ponieważ najlepsze oferty niekoniecznie będą znikać z portali ogłoszeniowych w ciągu kilku dni.

Dodatkowo, samochody pod koniec roku bardzo szybko zbliżają się do uzyskania „kolejnego roku” – już za chwilę będą starsze, a więc trochę mniej warte. Dlatego wiele osób będzie chciało sprzedać je właśnie pod koniec roku. Jeżeli kupimy samochodów w styczniu czy lutym – realnie będzie to tylko kilka miesięcy więcej, jednak samochody te będą już trochę tańsze, gdyż będą miały kolejny rok na liczniku.

Dodatkowo sprawdzanie samochodów używanych podczas zimy może nie jest przyjemne, ale jest to okres również najbardziej wymagający, dzięki czemu w takiej sytuacji częściej ukazują się różnorodne problemy danego samochodu. Wiele elementów elektronicznych nie daje sobie wtedy rady, podczas gdy podobne problemy trudne byłby do zauważenia latem czy po prostu w momencie, gdy temperatura jest wyższa.

Podsumowania – warto kupować zimą

Niezależnie od tego, jaki samochód chcemy kupić, końcówka roku jest zawsze idealnym momentem, by to zrobić. Niższe ceny, dokładniejsza diagnostyka samochodu czy mniejszy ruch na rynku sprawiają, że nie tylko uda nam się zapłacić mniej, ale również lepiej sprawdzimy samochód przed zakupem. Będziemy mieli mniejszy ruch na rynku, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć więcej samochodów i zastanowić się nad nimi po prostu w spokoju, bez napięcia, że ktoś właśnie kupuje auto, nad którym my się zastanawiamy.

Warto przeczytać