​Obecnie alkomaty to nie tylko narzędzia w rękach policjantów czy dużych firma transportowych, ale również prywatnych kierowców, którzy chcą sprawdzać, czy są w stanie bezpiecznie poruszać się za kółkiem po spożyciu alkoholu.

Najpopularniejszym rodzajem alkomatu są alkomaty półprzewodnikowe. Są one stosunkowo tanie, stąd decyduje się na nie wiele osób. Nie jest to jednak decyzja słuszna – urządzenia te, ze względu na swój sposób działania, nie tylko często potrafią być niedokładne, ale również trzeba je bardzo często kalibrować. Jeżeli o to nie zadbamy, również trudno będzie nam osiągać wiarygodne wyniki.

Znacznie lepszym wyborem okaże się alkomat elektrochemiczny. To właśnie w sprzęt tego typu wyposażona jest m.in. policja. Alkomaty elektrochemiczne są znacznie dokładniejsze a ich kalibracja wymagana jest nawet po kilku tysiącach użyć. Jest to jednocześnie alkomat, który gwarantuje nam naprawdę pewny i dokładny wynik badania trzeźwości.

Jak wybrać alkomat?

Z racji tego, że od wyniku jego pracy zależy bezpieczeństwo nasze, naszej rodziny oraz innych uczestników ruchu drogowego, powinniśmy zdecydować się na alkomat elektrochemiczny. Zakup alkomatu półprzewodnikowego nie ma sensu – lepiej nie kupować go wcale, skoro jest tak duża szansa na to, że źle określi on naszą trzeźwość.

Wbrew pozorom, kupno alkomatu elektrochemicznego nie jest tak dużą inwestycją. Alkomaty tego typu można kupić w cenie już od około 200 zł, przy czym naprawdę dobrej jakości sprzęt będzie kosztował około 300 zł. Alkomaty półprzewodnikowe potrafią kosztować już od około 50 zł, jednak zdecydowanie lepiej dołożyć do tej inwestycji przynajmniej 150 zł.

Kupując alkomat, warto zdecydowany się na model z atestem. Dodatkowo warto sprawdzić, jak często będzie potrzebna jego kalibracja, by nie okazało się, że musimy jej dokonywać nawet co miesiąc.

Sam alkomat warto kupować w sprawdzonych sklepach, to one gwarantują jakość towaru, jego oryginalność czy poprawną i deklarowaną jakość działania. W przypadku problemów nie będziemy mieli wtedy również problemów z realizacją świadczeń gwarancyjnych czy to przez producenta, czy przez sprzedającego w ramach rękojmi.

Warto przeczytać