Coroczne kontrole u lekarza utrzymują nas w dobrym zdrowiu, prawda? Okazuje się, że to samo dotyczy samochodu. Regularne testy diagnostyczne mogą wykryć problemy z samochodem, zanim będą wymagać kosztownych napraw lub postawią nas przed koniecznością wzywania pomocy drogowej, gdy auto w pewnym momencie odmówi zupełnie posłuszeństwa. Chociaż wiele osób uważa, że testy diagnostyczne są konieczne tylko wtedy, gdy zapala się określona lampka kontrolna, wiele korzyści można uzyskać, stosując działania profilaktyczne. Testy diagnostyczne są również nieodzowne, gdy kupujemy pojazd używany i chcemy sprawdzić dokładnie jego stan techniczny. Diagnostyka komputerowa wykryje wówczas mniejsze i większe awarie.

Czym jest test diagnostyczny samochodu?
W historii postępów technologicznych w branży motoryzacyjnej na przestrzeni dziesięcioleci, jedną z najbardziej korzystnych zmian dla konsumentów i pracowników warsztatów samochodowych była komputeryzacja komponentów samochodu. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, narzędzia do diagnostyki aut szybko i dokładnie wskazują obszary problematyczne w silniku samochodu lub w innych podzespołach, dzięki wbudowanym procesorom, mikrochipom i czujnikom.

Jakie obszary samochodu można przetestować?
Testy diagnostyczne mogą ujawnić problemy w silniku, skrzyni biegów, układzie wydechowym, hamulcach i innych głównych elementach samochodu, a także problemy z wydajnością wtryskiwacza paliwa, przepływu powietrza i chłodnicy, cewek zapłonowych i przepustnicy. Jednak powszechne błędne przekonanie na temat testów diagnostycznych samochodów polega na tym, że pracownicy warsztatów mogą korzystać z narzędzi do czytania kodów, aby określić dokładie problem, który spowodował zapalenie się lampki kontrolnej silnika. W rzeczywistości kod informuje, które parametry silnika lub komponentu są poza zakresem, ale nie wyszczególnia przyczyny problemów. Stąd przydaje się po prostu praktyka, doświadczenie i wiedza, aby zdiagnozować podstawowy problem.

Jakie są zalety testów diagnostycznych?
Przed pojawieniem się testów diagnostycznych samochodów, identyfikacja problemów była czasochłonna i kosztowna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że właściciele samochodów pojawiali się ze swoimi samochodami w warsztatach z reguły przy okazji poważnej awarii. Teraz skomputeryzowane komponenty samochodowe mogą wykrywać usterki na długo przed wystąpieniem awarii. Narzędzia diagnostyczne mogą również sprawdzać system komputerowy samochodu pod kątem powiadomień producenta i przechowywanych informacji o historii samochodu, przekazując pracownikom warsztatu kompletny obraz stanu technicznego pojazdu. To szczególnie istotne, gdy kupujemy używany samochód. Testy diagnostyczne są bardzo przydatnym narzędziem podczas sprawdzania używanego pojazdu. Zarówno prywatni sprzedawcy, jak i profesjonalni dealerzy samochodowi powinni zgodzić się na test diagnostyczny, a jeśli nie, jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy dla kupujących.

 

Warto przeczytać