Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów dotyczący danego podjazdu, i zawierający bardzo istotne informacje na jego temat. Niestety, jeżeli karta się zgubi lub zostanie ukradziona, musi zostać wyrobiona nowa, co będzie właściciela samochodu i karty nie tylko kosztować, ale również może być konieczne poświęcenie na to sporej ilości czasu.

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu to dokument wystawiony dla konkretnego samochodu. Karta będzie zawierała informacje o samochodzie, ale także o obecnym i poprzednim jego właścicielu. Najbardziej istotne informacje nie dotyczą jednak tych osób, a samego samochodu, gdyż właśnie w karcie pojazdu zawarte są dodatkowe informacje na temat samochodu, takie jak np. założenie w nim instalacji LPG.

Sama karta nie podlega kontroli, ma bardzo długą ważność i jest przekazywana od jednego właściciela samochodu do następnego, w momencie sprzedaży/kupna pojazdu. Należy więc upewnić się podczas transakcji, że karta pojazdu została nam przekazana – ma ona formę niewielkiej książeczki.

Karta pojazdu a historia pojazdu

Kartę pojazdu warto sprawdzić w momencie, gdy samochód się kupuje. Jest ona bowiem udokumentowaniem wielu zdarzeń, które wcześniej mogły mieć miejsce. Jeżeli np. samochód był wykorzystywany jako taksówka albo np. miał 7 właścicieli, takie informacje będą ta zawarte. W takim przypadku można więc zweryfikować słowa właściciela – jeżeli jest on drugim właścicielem samochodu, w karcie pojazdu można znaleźć tego potwierdzenie.

Jak wyrobić nową kartę pojazdu?

Jeżeli karta zgubi się, zostanie skradziona lub po prostu jako właściciele, stracimy ją, konieczne jest wyrobienie nowej. W takim wypadku konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta. W takim przypadku trzeba zabrać ze sobą również dowód rejestracyjny pojazdu.

Jeżeli potrzebujemy kolejnej karty – w obecnej nie ma miejsca na wpisy lub ulegał ona zniszczeniu, w takim wypadku należy zabrać obecną kartę ze sobą. Dowód rejestracyjny również będzie konieczny.

W przypadku wyrabiania nowej karty należy liczyć się z kosztami, które będą wynosić 75 zł, dużo większym problemem może być jednak czas, gdyż właściwy Wydział Komunikacji ma na wydanie nowej karty pojazdu aż 30 dni. Często zdarza się, że są one dostępne wcześniej, nawet znacznie, lecz w przypadku np. dużej ilości pracy w Wydziale, na kartę pojazdu możemy oczekiwać naprawdę bardzo długi okres.

Warto przeczytać