​Auta z Niemiec to dla wielu bardzo atrakcyjna i kusząca opcja, zwłaszcza gdy ogranicza nas budżet, jednak szukamy pojazdu naprawdę atrakcyjnego. Narosło jednak wiele mitów, które sprawiają, że nie wiemy o nich tego, co powinniśmy. Czy auta z Niemiec to naprawdę tak korzystna dla nas okazja?

Niestety, w wielu przypadkach tak nie jest. Najważniejszy mi to ten, który dotyczy ceny samochodów za naszą zachodnią granicą. Niestety, wierzymy, że samochody są tam tańsze, jednak tak nie jest – ceny są porównywalne do tych w Polsce. Oczywiście, może się okazać, że konkretny samochód został sprowadzony od osoby, która sprzedała go tanio, ponieważ np. chciała sprzedać go szybko, ze względu na chęć zainwestowania w nowy pojazd. Nie jest to jednak standard, w przeciwności do dodatkowych opłat – sprowadzenie samochodu kosztuje, ktoś do tego musi na tym zarobić, a koszty i marże powstałe w taki sposób opłacamy my, czyli klienci końcowi.

Jeżeli więc sprowadzony samochód, po doliczeniu tych kosztów, cały czas jest skrajnie tani, to zastanówmy się, dlaczego ktoś za granicą sprzedał go za tak niewielkie pieniądze?

Czemu samochody z Niemiec są tanie?

Odpowiedź jest niestety często bardzo prosta – w wielu przypadkach są to samochody z liczniki problemami. Wypadki, kolizje, wiele przejechanych kilometrów czy poważne usterki, to domena samochodów z Niemiec. Niestety, problemy te magicznie znikają, gdy samochód przekracza polską granicę. Cofanie licznika nie jest niczym zaskakującym, podobnie, jak zatajanie prawdziwej historii pojazdu. Sprzedający ukrywają liczne kolizje i wypadki, podobnie jak problemy techniczne, które często maskowane są jak najniższym kosztem. W praktyce więc wiele samochodów zaczyna psuć się już w kilka miesięcy po zakupie, nie jest to jednak już problem dawnego właściciela czy sprzedającego, lecz nasz – nowego właściciela.

W praktyce więc tanie samochody okazują się bardzo drogie – szybko dokładamy do nich wiele, wszystko po to, by szybko zorientować się, że zapłaciliśmy w sumie więcej, niż chcieliśmy, a dodatkowo więcej, niż dany samochód naprawdę był wart.

Jeżeli nie chcemy dać się po prostu oszukać, sprawdźmy dokładnie samochód przed zakupem lub zlećmy to komuś, kto zrobi to za nas. Usługi takie dla swoich klientów świadczą takie firmy jak Motocontroler czy mobilEkspert.

Warto przeczytać