​Zguba dokumentów zdarza się, nie inaczej jest więc w przypadku dowodów rejestracyjnych. Dzisiaj podpowiemy, jak do nich podejść i co zrobić, go zgubimy dowód rejestracyjny?

Jeżeli zgubimy dowód rejestracyjny, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do właściwego sobie Wydziału Komunikacji. Tam będzie wyrobiony wtórnik, czyli nowy dowód. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy dowód nie zostanie zgubiony, a skradziony, należy koniecznie zgłosić ten fakt również policji, by nie okazało się, że złodziej wykorzysta nasze dane do kolejnych przestępstw. Może być to duży problem, dlatego zgłoszenie się na policję w przypadku kradzieży jest konieczne.

Jednocześnie, jeżeli po zgłoszeniu zgubienia lub kradzieży dowodów rejestracyjnego, uda nam się go jednak odnaleźć, konieczne jest jego dostarczenie do Wydziału Komunikacji. Niestety, ten dowód rejestracyjny nie będzie już ważny, pomimo odnalezienia, i konieczne będzie jego wyrobienie na nowo.

Jeżeli w trakcie, gdy będziemy oczekiwać na nowy dowód, chcemy poruszać się samochodem, musimy zdecydować się na wyrobienie pozwolenie czasowe, które będzie ważne 30 dni, a jego koszt będzie wynosił 19 zł. Sama opłata za wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego będzie wynosić 54,5 zł, a sam dokument trafi w nasze ręce w terminie do 30 dni.

Należy pamiętać, że poszczególne wnioski w Wydziale Komunikacji nie muszą być składane osobiście. Może złożyć je za nas pełnomocnik, jednak do tego wymagane jest pełnomocnictwo. Będzie to idealna opcja dla osób, które w godzinach pracy Wydziału same pracują, i nie mają jak do niego dotrzeć, jednak należy pamiętać, że pełnomocnictwo to kolejne koszty, w tym przypadku wynoszący 17 zł.

Do złożenia wniosku o wyrobienie wtórnika będzie nam potrzebny sam wniosek, do pobrania z sieci i wypełnienia wcześniej, będzie on jednak również dostępny na terenie Wydziału, oświadczenie o utracie poprzedniego dowodu rejestracyjnego, ważne badanie techniczne pojazdu, kartę pojazdu (jeżeli została ona wydana), polisę OC, dowód osobisty, ewentualnie inny dokument ze zdjęciem oraz tablice rejestracyjne.

Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji dobrze jest sprawdzić, czy posiada się wszystko z powyższej listy, by nie okazało się, że małe detale, jak obecność np. dowodu osobistego, uniemożliwi złożenie wniosku i rozwiązanie naszego problemu. Należy pamiętać, że godziny pracy Wydziału mogą być dużym problemem dla osób pracujących, a wiele Wydziałów Komunikacji boryka się również z problemem dużych kolejek – ponowne pojawienie się w Wydziale jest więc czymś, czego chcemy uniknąć.

Warto przeczytać