Sprawdzenie samochodu używanego przed zakupem jest zdecydowanie konieczne, a gdy chcemy upewnić się, że stan naprawdę nowego samochodu, z zaawansowanymi systemami jest w porządku, nie obejdzie się bez użycia właśnie komputera diagnostycznego. Tylko w taki sposób można zidentyfikować problemy w przypadku samochodów z zaawansowaną technologią na pokładzie.

Diagnostyka komputerowa kojarzy się najczęściej jedynie ze sprawdzaniem sterowników, nie jest to jednak prawda. Jeżeli warsztat posiada naprawę zaawansowany i nowoczesny komputer diagnostyczny, w takim wypadku ilość danych, która będzie nam dostarczona podczas badania, wzrasta i to znacznie.

Na początku dostajemy informację z numeru VIN. Zostaje on rozkodowany, a my poznajemy podstawowe informacje o danym samochodzie, jak rok produkcji, kolor nadwozia itd. Znacznie bardziej istotny jest kolejny punkt pracy – tutaj komputer sprawdzi, czy w pamięci samochodu nie zostały zapisane kody różnorodnych usterek, które samochód przechodził. Mogą one dotyczyć m.in. silnika, ABS, ESP czy skrzyni biegów. To te z problemów, które mogły mieć miejsce, warto wtedy dokładnie sprawdzić dany element lub sposób, w jaki funkcjonuje – w końcu problemy techniczne nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza przez niedoświadczone osoby, które wykonują oględziny i jazdę testową.

Kolejne informacje dotyczą CrashData – dzięki nim dowiemy się, czy poduszki powietrzne zostały wystrzelone, to znacząca informacja w kontekście tego, czy samochód jest powypadkowy, czy nie.

Kontrola komputerem diagnostycznym pozwala również na kontrolę działania poszczególnych podzespołu pojazdu, jak wtrysków, sondy lambda czy całego silnika. Dzięki temu, jeżeli poszczególny element nie dział do końca tak jak powinien, znacznie łatwiej ten fakt zaobserwować.

Co również istotne, można sprawdzić, czy przebieg samochodu podawany przez sprzedającego jest realny – często jest on zapisywany w naprawdę różnych miejscach. To często metoda pewniejsza, niż sprawdzanie numer VIN, zwłaszcza w przypadku, gdy samochód został do Polski sprowadzony. Widać więc, że kontrola z pomocą komputera diagnostycznego będzie właściwa zwłaszcza wtedy, gdy chcemy kupić samochód używany, jednak obawiamy się, że deklaracje sprzedajnego rozmijają się z faktycznym stanem danego samochodu. Taka inwestycja jak najbardziej się zwraca, gdyż wielu kierowców w taki sposób uratowało się przed zakupem samochodu naprawdę wadliwego i problematycznego, a do tego w perspektywie czasu wymagającego dużego wkładu finansowego.

Warto przeczytać