W dzisiejszych czasach samochody wyposażone w mechanizmy komputerowe to standard na naszych drogach. Komputer pokładowy pojazdu informuje nas np. o spalonej żarówce czy konieczności wymiany oleju. Komputerowa diagnostyka pojazdu wykonywana w wielu warsztatach oraz przez firmy zajmujące się sprawdzaniem używanych aut jest w stanie powiedzieć nam wiele o stanie technicznym samochodu i rozwiać nurtujące nas wątpliwości. 

Diagnostyka komputerowa – doskonałe źródło informacji przed zakupem używanego auta
Diagnostyka komputerowa sprawdza się nie tylko podczas eksploatacji samochodu. Może okazać się doskonałym sposobem na kontrolę używanego pojazdu przed jego zakupem. Po podłączeniu samochodu pod podręczny laptop, na którym wgrany jest odpowiedni program, pracownik warsztatu czy ekspert samochodowy rozpoczyna poszukiwanie usterek, które mogłyby zakłócać prawidłowe działanie auta oraz przeprowadza ogólny przegląd stanu technicznego pojazdu. 

Co istotne, wszystko odbywa się bez konieczności demontażu części i rozkręcania auta. Nie są naruszane żadne podstawowe połączenia elementów. Na pomoc przychodzi specjalna aparatura techniczno-pomiarowa oraz metody badań diagnostycznych. Uzyskujemy ocenę stanu technicznego poszczególnych podzespołów i układów. Wszystko odbywa się na zasadzie porównania wartości parametrów pojazdu z wartościami określonymi przez producenta. Mechanik ma do swojej dyspozycji specjalny interfejs, który umożliwia mu zdiagnozowanie wszelkich systemów znajdujących się w aucie. 

Komputerowa diagnostyka pozwala rozpoznać kody usterek np. AIR BAG, ABS, Silnik itp. Możliwe jest również podejrzenie parametrów samochodu podczas jazdy. W ten sposób ocenia się silnik, ciśnienie doładowania, czasy wtrysków, temperaturę czy przepływomierz. Wiele z urządzeń diagnostycznych spełnia jeszcze szerszy zakres zadań. Można dzięki nim sterować automatyczną skrzynią biegów, poduszkami powietrznymi lub układami klimatyzacji. 

Jak to jest możliwe? 
We współczesnych komputerach wbudowane są układy diagnostyczne. Są one zaprogramowane przez producenta pojazdu. To właśnie one są odpowiedzialne za prawidłowe zakresy pracy określonych czujników i podzespołów. Jeśli granice parametrów w pewnym momencie zostają przekroczone komputer samochodowy zapisuje taką sytuację za pomocą odpowiedniego kodu błędu. Pracownicy warsztatu mogą potem odczytać dane i zlokalizować źródło problemu. Diagnostyka samochodowa to przyszłość, jeśli chodzi o naprawę pojazdów. Podobnie, jak w przypadku medycyny, odpowiednia diagnoza to połowa sukcesu w rozwiązaniu problemu. Osoby zamierzające kupić używany pojazd, powinny skorzystać z tej prostej i skutecznej metody kontroli stanu technicznego auta. Potencjalnych wad w każdym aucie może być naprawdę dużo. Warto je poznać przed zakupem.
 

 

Warto przeczytać