​Jeżeli kupujemy używany samochód, konieczne jest jego przerejestrowanie – jeżeli tego nie zrobimy, czeka na nas finansowa kara. Gdzie przerejestrować samochód, jak to zrobić, ile to kosztuje i jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Przerejestrowanie pojazdu polega na zmianie jego właściciela w dokumentach, czyli ma to miejsce, gdy samochód został sprzedany lub podarowany. W jego przypadku konieczna jest również zaplata podatku od czynności cywilnoprawnych, oraz wyrobienie nowych dokumentów dla danego pojazdu.

Gdzie zarejestrować/przerejestrować samochód?

Rejestracją pojazdów zajmują się wydziały komunikacyjne, stosowne dla naszego miejsca zameldowania. Może to być urząd konkretnej dzielnicy, urząd miasta lub nawet urząd starostwa powiatowego. Jego rodzaje zależy od tego, gdzie jesteśmy zameldowani.

Przy rejestracji samochodu, niekoniecznie musimy samodzielnie odwiedzać dany urząd. Jeżeli tylko będzie taka możliwość, możemy skorzystać z pełnomocnika, lecz pamiętać, należy, że część urzędów umożliwia rejestrację pojazdu przez internet.

Niezbędne dokumenty

Do przerejestrowania pojazdu potrzebny będzie wniosek, ze stosownymi załącznikami. Odpowiedni wzór wniosku znajdziemy najpewniej na stronie naszego urząd i Wydziału Komunikacji. Do dokumentów, dodawanych jako załączniki, zaliczają się:

- umowa kupna-sprzedaży samochodu albo umowa darowizny, które potwierdzają, że samochód należy do nas,

- dotychczasowe tablice rejestracyjne,

- potwierdzenia opłat, które muszą zostać dokonane,

- kartę pojazdu (o ile została wydana),

- dowód rejestracyjny.

Co istotne, w dowodzie rejestracyjnym musi istnieć informacja o aktualnych badaniach technicznych, które samochód przeszedł.

Pamiętać należy, że brak któregoś z dokumentów sprawi, że samochód nie zostanie zarejestrowany na swojego nowego właściciela, i poruszanie się nim będzie zakazane.

Przerejestrowanie samochodu – opłaty

Na opłaty zaliczają się te za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i kontrolną nalepkę na szybę pojazdu, opłata za powolnienie czasowe, opłata ewidencyjna, opłata za tablice rejestracyjne, opłata za kartę pojazdu. Jeżeli samochód został sprowadzony z zagranicy, ale z kraju należącego do UE zapłacimy w sumie 256 zł opłat, a jeżeli samochód był zarejestrowany w Polsce, 180,5 zł.

Ile trwa przerejestrowanie pojazdu?

Najczęściej samochód od ręki zostaje przerejestrowany czasowo na 30 dni. W tym okresie urzędnicy mają odpowiednią ilość czasu, by przerejestrować go na stałe.

Warto przeczytać