​Obecnie nie istnieją urządzenia, które są w stanie w 100% uchronić nas od kradzieży naszego samochodu. Są jednak takie, które mogą sprawić, że będzie to trudniejsze lub będzie to trwało dłużej, przez co albo zwiększa się szansa na wykrycie złodzieja, albo może on zrezygnować ze względu na napotkane trudności. Jednym z takich urządzeń jest właśnie immobiliser.

Co to jest immobiliser?

Immobiliser to po prostu elektroniczny blokada zapłonu silnika. Włączmy ją i wyłączamy często specjalnym breloczkiem, który musimy przesunąć w odpowiednie miejsce, jednak w nowoczesnych modelach jest to moment, w którym zaczynamy zbliżać kluczyk do stacyjki.

Jak działa i chroni immobiliser?

Immobiliser działa naprawdę prosto - po włożeniu kluczyka z wbudowanym nadajnikiem do stacyjki i włączeniu zapłonu samochodu lub w chwili zbliżenia kluczyka na odpowiednią odległość do odpowiedniego miejsca, następuje wymiana sygnałów pomiędzy elementem samochodu a kluczykiem/breloczkiem. Jeden sygnał jest wysyłany z kluczyka do urządzenia sterującego immobilizera, który znajduje się w naszym pojeździe. Jest on analizowany i następnie immobilizer przesyła swój sygnał do kluczyka zapłonu. Jeżeli sygnały są identyczne, klucz z immobilizerem zostaje uznany za odpowiedni i istnieje szansa odpalenia samochodu. Jak widać, proces ten, wydawać się może, trwa chwilę i nie jest prosty, jednak jest inaczej, całość niemal nie będzie przez nas dostrzegana.

Warto pamiętać, że obecnie wersja z immobiliserem w kluczyku jest standardem, zwłaszcza w nowszych pojazdach.

Czy immobiliser jest skuteczny?

Niestety, często niestety tak nie jest. Złodzieje mają bardzo dużo elektroniki, która wspomaga ich podczas kradzieży. W praktyce, przy swoim odpowiednim wyposażeniu, będą oni w stanie ukraść samochód wyposażony w immobiliser. Jeżeli jednak trafimy na złodziei, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu – taka zapora może okazać się skuteczna. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że nasz samochód zdecydowanie wymaga lepszych zabezpieczeń, jeżeli oczekujemy, że trudno będzie go ukraść, gdy ktoś to zaplanuje. Nawet w przypadku zastosowanie immobilisera, w większości przypadków od chwili włamania złodzieje są w stanie uruchomić pojazd i odjechać w ciągu do 30 sekund.

Warto przeczytać