Każdy z kierowców chce, by jego samochód zużywał jak najmniej paliwa – nie ma w tym nic zaskakującego. Niektórzy przyjmują odpowiedni styl jazdy, inni nie przesadzają z prędkościami, jeszcze inni używają takich opon, które obniżają zużycie paliwa przez samochód. Czy jednak używanie tempomatu również może wpływać na to, że samochód będzie zużywał mniejsze ilości paliwa?

Bez popadania w skrajności

O ile obniżenie swoich kosztów paliwa, jest jak najbardziej wskazane, o tyle nigdy nie powinna być to skrajność. Jeżeli zdecydujemy się na eco driving, w takim przypadku już kilka zmian w naszym stylu jazdy będzie wpływało na to, ze samochód pali mniej – to naprawdę znakomita zmiana

Wpływ na spalanie mają jednak również inne elementy wyposażenia samochodu, jak system grający czy klimatyzacja. Używanie tej ostatniej może sprawić, że spalanie samochodu wzrośnie o nawet 2 litry na 100 km – to naprawdę sporo, i taką ilość trudno zaoszczędzić zwłaszcza w przypadku niewielkich samochodów w inny sposób. Czy oznacza to jednak, ze mamy nie używać klimatyzacji, nawet jeżeli temperatura sporo przewyższa 30 stopni Celsjusza i taka jazda naprawdę nie jest komfortowa? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, ale klimatyzacja to nie tylko komfort. Komfortowa jazda w przyjaznej temperaturze wpływa na nasze skupienie, koncentrację, a te wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze – naszym zdaniem nie zawsze warto więc na siłę zmniejszać spalanie, gdy niesie to za sobą tak olbrzymie koszty.

Czy tempomat wpływa na zużycie paliwa?

Często może mieć to miejsce, jednak tempomat może zarówno wpływać korzystanie, jak i niekorzystanie na ilość zużywanego paliwa. Jeżeli trasa jest prosta, tempomat mało rozbudowany i tak naprawdę jedzie się cały czas tak samo, ilość zużywanego paliwa może trochę spaść. Jeżeli jednak trasa ma podjazdy i jest bardziej wymagająca, sam tempomat będzie za wszelką cenę chciał utrzymać taką prędkość, jaką wybraliśmy – nawet kosztem tego, że jej utrzymanie będzie wymagało dostarczenia znacznie większej ilości paliwa. W takich więc przypadkach tempomat zwiększy zużycie paliwa.

W praktyce więc nie warto aż tak bardzo zwracać uwagi na wpływ tempomatu na zużycie paliwa, a bardziej na to, czy korzystanie z niego jest dla nas naprawdę komfortowe i pomocne, czy też nie.

Warto przeczytać