Samochody hybrydowe to opcja, którą interesuje się coraz większa ilość Polaków. Coraz więcej producentów oferuje właśnie tak zasilane pojazdy, stają się one dzięki temu coraz tańsze i coraz szerzej dostępne licznym klientom, również na naszym rodzimym rynku. Co jednak trzeba o nich wiedzieć jeszcze przed zakupem?

Auto hybrydowe – co to jest?

Auta hybrydowe to takie, które zasilane są dwoma źródłami napędu. Jednym z nich jest albo silnik spalinowy, albo wysokoprężny, natomiast drugim z nich jest jednostka elektryczna. Dostępne są jednak różne rodzaje samochodów hybrydowych. Tzw. miękkie hybrydy to samochody, w których silnik elektryczny nie jest w stanie sam napędzać samochodu, ale potrafi odzyskiwać energię podczas jazdy, by później wykorzysta ją do zasilania podzespołowy samochodu oraz wspierania silnika spalinowego. Kolejna opcja to tzw. pełne hybrydy – tutaj silnik elektryczny bardziej wspomaga silnik spalinowy, i na krótkich odcinkach może nawet samodzielnie napędzać samochód. Ostatnia z opcji to hybrydy plug-in – to hybryda z opcją ładowania, wraz z akumulatorem, a dzięki takiemu rozwiązaniu samochód może pokonać najczęściej około kilkudziesięciu km na samym silniku elektrycznym.

Jak działają auta hybrydowe?

Wszystko zależy od rodzaju samochodu hybrydowego, który wybierzemy. Jak zostało to opisane wyżej, niektóre hybrydy są w stanie w różnym zakresie wspierać silnik spalinowy danego pojazdu. Czasami jest to tylko małe wsparcie, z naciskiem na działanie elektrycznego osprzętu, aż do samodzielnej i bezproblemowej jazdy. Im nowszy pojazd wybierzemy, tym wiesza szansa, że będzie to najbardziej zaawansowana ze wszystkich trzech hybryd, z opcją ładowania i akumulatorem.

Samochody hybrydowe w Polsce

Podobnie jak na całym świecie, w kwestii hybrydowych samochodów dominuje u nas marka Toyota, oraz Lexus, czyli de facto submarka Toyoty. To właśnie one oferują na rynku największa ilość samochodów hybrydowych, pojawiają się do tego one regularnie, a sam producent stawia duży nacisk na ten fragment swojej oferty. Dodatkowo to właśnie Toyota wypuściła model Prius, który stał się prawdziwym protoplastą i pierwszym tak popularnym samochodem hybrydowym na rynku.

Same samochody hybrydowe są w Polsce coraz tańsze i z tego powodu – również coraz bardziej popularne.

Jaki samochód hybrydowy wybrać?

Na pewno warto postawić na markę Toyota – oferuje ona wybór samochodów hybrydowych różnych klas, od Toyoty Yaris po większe modele. Dzięki temu samochód nie tylko będzie hybrydowy, ale również pod innym kątem dopasowany do naszych wymagań. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na to, z jaką hybrydą mamy do czynienia. Jeżeli tylko pozwala na to budżet, warto wybrać jak najbardziej zaawansowaną z nich, najlepiej z akumulatorem i opcją zasilania elektrycznego.

Warto przeczytać