Samochody elektryczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, również w Polsce. Zastanawiają się nad nimi głównie ci, którzy posiadają odpowiednie budżety, często poszukując rozwiązań tanich w użytkowaniu i ekologicznych, ale i po prostu nowoczesnych. Oto odpowiedzi na 3 najpopularniejsze pytania, które zadają sobie osoby zastanawiające się nad tym, czy samochód elektryczny to rozwiązanie dla nich.

Gdzie załadować samochód elektryczny?

Wbrew pozorom, nie jest to zadanie tak trudne. Ilość ładowarek w Polsce rośnie z roku na rok, dzięki czemu faktycznie naładowanie samochodu elektrycznego możliwe jest podczas zakupów, tankowania czy w momencie, gdy właśnie pracujemy, a do biura przyjechaliśmy właśnie samochodem elektrycznym. Inną opcją jest oczywiście ładowanie samochodów z gniazdka – po prostu podłączamy pojazd na noc, a gdy zjawiamy się w nim rano, jest już naładowany i gotowy do drogi. Nie musimy więc obawiać się, że samochód możemy załadować jedynie w specjalnie przygotowanych do tego ładowarkach.

Dlaczego samochody elektryczne są takie drogie?

Powodów jest kilka. Przede wszystkim droga jest sama produkcja takiego pojazdu. Najdroższe są baterie, i to właśnie one generują naprawdę istotne różnice w przypadku właśnie samochodów elektrycznych. Pamiętać trzeba również o tym, że samochody elektryczne to nowość, a za nie po prostu trzeba zapłacić więcej. Na koniec pamiętajmy o odpowiednich zwolnieniach podatkowych, które nie pojawiają się w każdym kraju – ze względu na to, że samochody elektryczne są ekologiczne, niektóre kraje zwalniają producentów z części opłat. Jeżeli jednak nie ma to miejsca, nie ma szans na szybkie obniżenie cen pojazdów elektrycznych.

Jak działają samochody elektryczne?

Samochody elektryczne działają tak samo, jak samochody spalinowe. Różnica jedynie jest taka, że zamiast silnika benzynowego czy silnika diesla, mamy tam silnik elektryczny, który wprawia samochód w ruch. W tym wypadku silników może być również więcej, niż jeden. Oczywiście, aby silnik elektryczny działał, zamiast paliwa w banku potrzebne są odpowiednio naładowane akumulatory.

Warto przeczytać