Kupując samochód używany, mamy zazwyczaj mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących nie tylko jego stanu technicznego, ale i pochodzenia. Na gigantycznym rynku pojazdów używanych nie trudno przecież o sytuację, gdy sprzedawca oferuje samochód pochodzący z nielegalnego źródła. Jako nabywcy musimy być bardzo ostrożni, bo na nic zdadzą się potem tłumaczenia, że nie wiedzieliśmy skąd pochodzi auto. Mamy obowiązek dokładnie zweryfikować jego legalne pochodzenie. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest zajrzenie do Europejskiej Bazy Pojazdów Skradzionych. ​

Czym jest Europejska Baza Pojazdów Skradzionych?
Na stronie StolenCars.eu znajdziemy zintegrowane dane na temat pojazdów skradzionych na terenie Europy. Projekt ten powstał, aby tego rodzaju informacje znalazły się w jednym miejscu, dostępne dla wszystkich, którzy ich potrzebują. W tworzenie bazy zaangażowało się wiele osób, które od lat związane były z tematyką kradzionych pojazdów. Ich zaangażowanie pozwoliło stworzyć naprawdę funkcjonalne, a jednocześnie bardzo proste w obsłudze narzędzie do wyszukiwania danych. Platforma StolenCars.eu powstała nie tylko z myślą o klientach indywidualnych, którzy chcą zgłosić fakt kradzieży auta lub sprawdzić kupowane auto, ale również dla klientów biznesowych, którzy tworzą własne bazy pojazdów skradzionych i chcą współpracować, aby poszerzyć bazy danych. Klienci biznesowi mają do dyspozycji gotowe API, interfejs umożliwiający integrację systemów zewnętrznych z bazą StoleCars.eu. 

Europejska Baza Pojazdów Skradzionych połączona jest online z rozmaitymi systemami zewnętrznymi. Dzięki temu informacja o skradzionym samochodzie dociera naprawdę szybko do wielu różnych miejsc. Osoby, które utraciły swoje auta w wyniku kradzieży mogą łatwo skontaktować się z innymi poszkodowanymi, źródłami informacji, odpowiednimi instytucjami oraz detektywami. Na chwile obecną w bazie znajduje się ponad 140 tys. rekordów skradzionych aut! 

Nie kupuj kota w worku! Zajrzyj do bazy!
Europejska Baza Pojazdów Skradzionych to również doskonałe narzędzie dla wszystkich zainteresowanych kupnem używanego pojazdu. Pozwala uniknąć sytuacji, w których kupujemy auto z nielegalnego źródła i nie tylko tracimy w jednej chwili zainwestowane pieniądze, ale możemy również zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer VIN i od razu dowiadujemy się, czy samochód nie figuruje w bazie. Oczywiście, informacja ta nie daje jeszcze gwarancji, że auto nie pochodzi z kradzieży, ale to dobry, pierwszy krok do uzyskania większej ilości danych, zanim podejmiemy decyzje o zakupie. Pojazdy można wyszukiwać również za pomocą numeru ID. Znajduje się on np. na zabytkowych samochodach, ale i maszynach budowlanych czy pojazdach rolniczych. 
 

 

Warto przeczytać