Wartość rynkowa samochodu najczęściej jest wykorzystywana podczas ustalania składki polisy AC. Jak ją jednak oszacować, i czy może to zrobić każdy z nas?

Wartość rynkowa samochodu – samochód nowy

Jeżeli samochód jest nowy, sytuacja tutaj jest naprawdę prosta. Najczęściej bowiem wartością rynkową samochodu okazuje się ta, którą zapłaciliśmy, i która widnieje na dowodzie zakupu danego pojazdu.

Gdy wartość rynkowa samochodu jest przeszacowana

Warto dbać o to, by wartość rynkowa samochodu, którą podajemy, była realna. Nie warto jej zawyżać – gdy wartość będzie większa, większe będą również nasze koszty wynikające z ubezpieczenia, jednak wspomniane koszty nie wpłyną na to, że z ubezpieczenia otrzymamy więcej. Jest to więc nasz koszt, i to zupełnie bezsensowny, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio określić wartość rynkową samochodu.

Jak określić wartość rynkową samochodu?

Ocena wartości rynkowej samochodów używanych jest naprawdę trudna – w końcu modele, w podobnym stanie, mogą być wyceniane bardzo różnie. Jeżeli jednak musimy ustalić wartość rynkową, wato podczas tego procesu zwracać uwagę na rocznik samochodu, ilość przejechanych kilometrów, rynkową wartość bazową danego pojazdu, wyposażanie, potencjalne uszkodzenia i techniczne problemy.

Jeżeli mamy duży problem z samodzielnym oszacowaniem wartości rynkowej naszego samochodu, warto poszukać odpowiednich programów, portali, aplikacji i kalkulatorów, które sprawnie nam w tym pomogą. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ mamy pewność, ze do wyliczeń zostały wzięte wszystkie potrzebne dane. Jeżeli nie mamy pewności do narzędzi tego typu, warto skorzystać z kilku podobnych rozwiązań, i zobaczyć, jak prezentują się wyniki – możemy wyciągnąć z nich średnią i taką wartość uznać za prawdziwą, a raczej najbliższa prawdy.

Bez narzędzi tego typu rekomendujemy określanie wartości rynkowej samochodu tylko tym osobom, które mają w tym zakresie naprawdę dużą wiedzę i doświadczenie – w innym wypadku, najbliższe prawdy wyniki niemal zawsze określi nam sprawdzone narzędzie do tego skonstruowane.

Warto przeczytać