​Często na licznych portalach ogłoszeniowych można trafić na oferty sprzedaży niemal idealnych samochodów w stosunkowo niskich cenach. To ten rodzaj ogłoszeń, na które trzeba najbardziej uważać – dlaczego w końcu ktoś chce sprzedać samochód tak tanio? Często pod przykrywką samochodów sprawnych i bezproblemowych znajdują się jednak właśnie m.in. samochody popowodziowe.

Rozpoznawanie samochodu po powodzi

Okazuje się, że rozpoznanie samochodu po powodzi lub zalaniu jest zadaniem naprawdę bardzo trudnym, i będzie tym trudniejsze, im bardziej ktoś starał się ukryć ten fakt. Jeżeli podejrzewamy powódź, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, ską pochodzi auto, i czy były w tym regionie podtopienia i powodzie w ostatnim czasie.

W samym samochodzie warto szukać śladów błota w miejscach trudno dla niego dostępnych, warto również zwrócić uwagę na potencjalnie stęchły zapach w pojeździe. Do kolejnych „objawów” powodzi mogą zaliczać się zaparowane reflektory, niedziałająca elektronika, zaśniedziałe przewody, trudno działające przełączniki w samochodzie, plamy w środku pojazdu, usterki elektroniczne i elektryczne, ale też świecąca się kontrolka check engine.

Im jednak ktoś bardziej przygotował samochód do sprzedaży, tym trudniej będzie zorientować się, ze samochód miał za sobą zalanie. Nawet osoby profesjonalnie sprawdzające samochody używane dla swoich klientów mają z tym problem.

Weryfikacja numer VIN

Doskonały, sposobem jest jednak sprawdzenie numer VIN danego samochodu. Jeżeli samochód miał szkody na swoim koncie, zostaną one tam odnotowane. Dzieje się tak jednak nie tylko w przypadku wypadków i kolizji, ale również zalań. W takim przypadku szkoda samochodu może wynosić nawet 100%, i ten fakt również powinien zostać odnotowany, i możemy dostać się do niego, właśnie rozkodowując numer VIN. Jest to więc idealny sposób, należy jednak pamiętać, by wybierać portale do weryfikacji VIN, które są często aktualizowane, ale także obejmują Polskę, Unii Europejską i często Stany Zjednoczone, zwłaszcza gdy samochód został do Polski dopiero sprowadzony.

Samochody po zalaniu często generują ogrom problemów, lecz nie od razu, dlatego w takich przypadkach często są one sprzedawane w okazyjnej cenie. Jeżeli oferowany jest nam samochód w świetnym stanie, natomiast w niskiej cenie (lub np. z droższego kraju, jak Szwajcaria – tam samochody są realnie droższe, niż w Polsce), może okazać się, że to samochód z licznymi problemami. Takie samochody wymagają więc sprawdzenia zarówno historii samochodu, jak i realnego stanu technicznego.

Warto przeczytać