​ESP, czyli Electronic Stability Program, to elektroniczny program stabilizacji jazdy. Kiedyś była to jedynie opcja, dostępna w części droższych modeli, jednak obecnie system ESP jest domeną każdego pojazdu, którym wyjedziemy z wybranego przez nas salonu dowolnej marki. Początki system ten miał w roku 1995, jednak od roku 2011 jest on montowany jako wyposażenie seryjne i obowiązkowe w samochodach, które sprzedawane są na ternie Unii Europejskiej.

System ESP rozpoznaje zagrożenie poślizgiem we wczesnej, odpowiedniej fazie jazdy i zapobiega mu, pomagając utrzymać nam właściwy tor jazdy. Idealnie sprawdza się to w przypadku poślizgów, gdy nawierzchnia jest mokra lub śliska. Dzięki temu szanse na wyjście cało z naprawdę niebezpiecznej sytuacji na drodze są znacznie większe. Gdy wykonujemy gwałtowne manewry, np. podczas wymijania czegoś lub kogoś, kto nagle pojawił się na jezdni lub w momencie, gdy zbyt szybko wchodzi w zakręt, w obu przypadkach system ESP pomoże nam wyjść z opresji.

Sam system działa i sprawdza się nie tylko w warunkach trudnych czy niesprzyjających. Nie potrzebujemy deszczu lub śniegu, by wpaść w poślizg – wystarczy zbyt duża prędkość czy nagłe manewry, o których już wspominaliśmy. Wpadnięcie w poślizg nie jest czymś niespotykanym, o czym powinniśmy pamiętać, zwłaszcza w przypadku dobrych warunków na drodze, gdy zdarza nam się uważać po prostu mniej.

System ESP jest tak naprawdę rozwinięciem dwóch innych systemów - ABS i ASR. Pierwszy z nich przeciwdziałał blokowaniu się kół podczas hamowania, dodatkowo utrzymywał sterowność danego pojazdu i jego stabilność, gdy wykonywaliśmy naprawdę gwałtowne manewry. Zadaniem drugiego było ułatwienie nam jazdy po śliskiej nawierzchni – jego zadaniem było to, aby koła na niej ślizgały się po prostu jak najmniej. Wszystkie te funkcjonalności zawarte są w systemie ESP.

Pamiętajmy, że system ESP ma tak duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, że nie ma możliwości wyłączenia go w naprawdę wielu modelach samochodów. Zachęcamy dodatkowo do tego, by zawracać uwaga na jego obecność. Jeżeli szukamy samochodu bezpiecznego, powinniśmy sprawdzić, czy jest on wyposażony właśnie w system ESP.

Warto przeczytać