Istnieje wiele elementów, które warto sprawdzić, zanim podejmiemy decyzję o zakupie używanego samochodu. Jedną z nich są koła, które jako jedyne mają kontakt z drogą. Koła to jednak nie tylko odpowiednie ogumienie. Za bezpieczeństwo i komfort jazdy odpowiadają również felgi. Dlatego podczas kontroli auta przed zakupem warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Niestety nie jest to zbyt trwały element samochodu.

Typowe uszkodzenia felg
Najbardziej problematyczne są felgi aluminiowe. Aluminium wchodząc w reakcję z tlenem znajdującym się w powietrzu tworzy cieniutką warstwę tlenku, która jest bardzo szczelna i chroni felgę przed korozją. Niestety, w warunkach silnej kwasowości lub zasadowości powłoka ta okazuje się niewystarczająca i aluminium może bardzo szybko ulec korozji. Objawy są od razu widoczne na felgach. Początkowo ich powierzchnia matowieje, a następnie tworzy się czarny nalot, który sprawia, że felgi wyglądają po prostu nieestetycznie.

Zwykła eksploatacja samochodu również przyczynia się do uszkodzeń felg i ich powłoki ochronnej. Najczęściej dochodzi do nich podczas demontażu i montażu opon. W tym przypadku wystarczy trochę nieostrożności, by zarysować felgę np. kluczem. Niebezpieczne dla felg jest również zaleganie środków pielęgnujących w szczelinach i zakamarkach. Naturalnymi uszkodzeniami są odpryski, które powstają w wyniku kontaktu z kurzem, piaskiem oraz kamykami.

Stan wielu naszych dróg powoduje kolejne niebezpieczeństwa dla felg. Najgorsze są dziury w jezdni. Kontakt samochodu z wyrwą prowadzi do uszkodzeń elementów zawieszenia. Jednak najczęściej uszkodzenia dotyczą opon i felg. Z reguły dziurę w jezdni zauważamy zbyt późno, aby ją ominąć i wpadamy w nią z dosyć dużą prędkością. Hamujemy, co prawda, ale z reguły już z kołem w wyrwie. Koło ma kontakt z ostrą krawędzią asfaltu. Zdarzają się, zatem przecięcia opony oraz uszkodzenia felg. Felga może odkształcić się, a nawet pęknąć pod wpływem uderzenia. Konieczna jest wówczas wymiana. Wielu sprzedawców nie informuje jednak o takich uszkodzeniach, bo automatycznie obniżają one cenę pojazdu. Koszt zakupu kompletu nowych felg stalowych to wydatek rzędu tysiąca złotych. W przypadku używanego pojazdu to naprawdę sporo.

Niektóre z uszkodzeń są widoczne na odległość, w przypadku innych konieczne są dokładniejsze oględziny. Warto jednak podjąć ten trud, bo wymiana felg oznacza dla kupującego dodatkowy koszt. Kontrolując opony, sprawdzajmy, zatem zawsze stan felg, pamiętając o tym, że nie chodzi wyłącznie o względy estetyczne czy oszczędności. Wygięta lub uszkodzona w inny sposób felga zmniejsza komfort jazdy i może powodować niebezpieczeństwo uszkodzenia samej opony. Bardzo często jest również przyczyną uciekania powietrza z opony.

Warto przeczytać